Soykırım Söz Konusu Değil

Ana Sayfa / HABER / Soykırım Söz Konusu Değil
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını sert bir dille reddetti.

Başbakan Erdoğan, Alman "Der Spiegel" dergisinde yayımlanan mülakatta Türkiye'nin, Ermeni iddialarını neden kabul etmediğine dair soruya karşılık, "Bir gazetecinin, soykırım kelimesini kullanmadan önce olaya çok iyi bakması gerekir. Ermenilere yönelik soykırım söz konusu olamaz. Soykırım hukuki bir deyim" dedi.

Ermenistan'ın eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'a 2005 yılında yazdığı bir mektupta, bu konunun politikacıların bir meselesi olmadığını belirterek, bunun tarihçiler tarafından araştırılması gerektiğini kaydettiğini bildiren Erdoğan, Türk arşivlerinde milyonlarca belgenin bulunduğunu ve yaklaşık 1 milyon belgenin bugüne kadar incelendiğini söyledi.

Erdoğan, mektubunda, Koçaryan'a kendi ülkesindeki arşivlerin açılmasını ve tarihçilerin yetersiz kalması durumunda konunun aydınlatılması için hukukçuların, siyaset bilimcilerin ve arkeologların da incelemelere dahil edilmesini önerdiğini kaydetti.

-"ABD TARAF DEĞİL, TRİBÜNDE"

Başbakan Erdoğan, mülakatta "ABD Başkanı Barack Obama'nın da soykırım kelimesini kullandığının" ifade edilmesi üzerine, "Eğer bu sözcüğü kullandıysa bu onun da hatasıdır. Bir sözcük, bir başkanın onu kullanmasıyla doğru hale gelmez. Ayrıca ABD bu meseleye taraf değil. Amerika da bu konuda diğer ülkeler gibi sadece tribünde oturuyor. Bu konuya dahil olanlar bir biziz, bir de Ermenistan. Bu bizim tarihimiz. Türkiye Cumhuriyeti 1915 yılında kurulmamıştı. Bu dönem, o zamanlar Almanya ile müttefik olan Osmanlı İmparatorluğu dönemiydi" diye konuştu.

-GAZZE VE DARFUR

"İsrail'i Gazze Şeridi'nde soykırım yapmakla suçladığı, öte yandan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'i, bir Müslümanın soykırım yapamayacağını söyleyerek savunduğu" şeklinde yorum yapılması ve "Müslümanlar, Hristiyan ve Yahudilerden daha mı iyi insanlar" şeklinde bir soru sorulması üzerine de Erdoğan, "Siz kelimelerle oynuyorsunuz. Bu tuzağa düşmem. Ben, Gazze'de yaşanan olayların bir çeşit soykırım olarak nitelendirilebileceğini söyledim. Orada 1400 kişi fosfor mermileriyle öldürüldü, 5 binden fazla insan yaralandı, 5 bin kişi evsiz kaldı" diye konuştu.

Erdoğan, İslamiyet'i hiçbir zaman diğer dinlerle mukayese etmediğini, BM'nin tanımladığı şekilde bir soykırımı bir Müslümanın yapamayacağını söylediğini belirterek, İslamiyet'in bir barış dini olduğunu ve Müslümanların, bir insanın öldürülmesinin tüm insanlığın öldürülmesi anlamına geldiğine inandığını söyledi.

-İRAN VE ATOM ENERJİSİ

"Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK), İran'ın nükleer enerjiyi sivil amaçlı kullanacağından şüphesi olduğunun" ifade edilmesi ve Türkiye'nin İran'a yönelik yaptırımları destekleyip desteklemeyeceğinin sorulmasına karşılık da Erdoğan, UAEK'nın böyle bir şüphesinin olmadığını kaydetti.

İran'ın zenginleştirilmiş uranyumu yurt dışına göndermeyi ve karşılığında nükleer yakıt almayı önerdiğini hatırlatan Erdoğan, bu değişimin nerede yapılacağının asıl sorun olduğunu, UAEK'nın eski Başkanı Muhammed El Baradei'nin bunun için Türkiye'yi önerdiğini, buna önce karşı çıkan ABD'nin şimdi bu öneriyi kabul ettiğini, şimdi İran'ın cevabının beklenildiğini ifade etti.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

EGE Eczanesi

Telefon :0374. 2176340

Adres : Karamanlı Mah.İsmet Paşa Cad.No:68/A (Ümit Disco Karşısı )


YAMANER Eczanesi

Telefon :0374. 2701100

Adres : Sağlık Mah.Sigorta Sok.1No.25/3(Köroğlu Devlet Hastanesi Polikinlikler Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler