Görevinden Alındı

Ana Sayfa / HABER / Görevinden Alındı
Bazı yolsuzluk iddiaları nedeniyle hakkında soruşturma yürütülen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak açığa alındı.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın kararıyla, "Yürütülen soruşturmanın selameti açısından" açığa alınan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Durak hakkındaki iddiaları araştırmak üzere görevlendirilen Mülkiye Müfettişleri'nin çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Adana Valisi İlhan Atış, Durak'ın, bakanlık onayı ile görevinden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Atış, Durak'ın açığa alınmasıyla ilgili "Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, bugün itibariyle, 28.03.2010 tarih ve 9434 sayılı Bakanlık onayıyla görevinden uzaklaştırılmış bulunmaktadır. Adaletin tecellisi, soruşturmanın daha sağlıklı yürütülebilmesi için İçişleri Bakanlığı bu tedbiri almıştır" açıklamasında bulundu.

DURAK: PADİŞAHLIKLA İDARE EDİLMİYORUZ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden İçişleri Bakanlığı kararıyla uzaklaştırılan Aytaç Durak, ''Burası dağ başı değil, muz cumhuriyeti değil, padişahlık ve krallıkla idare edilmiyoruz'' dedi.

Durak, görevden alınma kararıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ''seçimlerde hevesleri kursağında kalanların önce bazı yandaş medyayla kamuoyu oluşturup halk önündeki itibarını daha da zedeleyebilmek için bu son çirkinliğe başvurduklarını'' öne sürdü.

Adana halkının kendisini iyi tanıdığını vurgulayan Durak, açıklamasında, ''Eğer Türkiye Cumhuriyeti?nde hukukun üstünlüğü varsa iftiracılar, her zaman olduğu gibi hukuktan gerekli cevabı alacaklardır. Bugüne kadar şerefimle yaşadım. Bugünden sonra da tersine ben bu iftiracıların yakasını bırakmayacağım'' ifadesine yer verdi.

TEBLİĞ EDİLDİ, MAKAM ARACI ALINDI

Adana Valiliği görevlileri, Aytaç Durak'a Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırıldığını tebliğ etti.

Adana Valisi İlhan Atış'ın Koruma Amiri Ali Uzun ve Özel Kalem Müdürü Semra Saka, Aytaç Durak'ın Kurtuluş Mahallesi Saraçoğlu Caddesi Kundura Sokak numara 3'teki evine giderek dosyayı teslim etti.

Aytaç Durak'ın 01 KF 002 plakalı makam aracı, içindeki eşyalar boşaltılarak evinin garajından alınıp belediyeye götürüldü.

MECLİSİN SEÇEÇEĞİ VEKİL İDARE EDECEK

Adana Valisi İlhan Atış, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın görevden uzaklaştırılmasıyla ilgili olarak ''Bundan sonraki süreçte görevine başlayıncaya kadar meclisin seçeceği bir vekil belediyeyi idare edecek'' dedi.

Vali Atış, bölgede incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'la geldiği Karataş ilçesindeki Çukurova Üniversitesi Uygulama Oteli'nde gazetecilere Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın ''28.03.2010 tarih ve 9434 sayılı İçişleri Bakanlığı onayıyla'' görevinden uzaklaştırıldığını açıklamasının ardından kent merkezine döndü.

Vali Atış, valilik binasına girerken konuyu teyit ettirmeye çalışan bazı basın mensuplarına Durak'ın görevden uzaklaştırıldığını söyleyerek, ''Bundan sonraki süreçte görevine başlayıncaya kadar meclisin seçeceği bir vekil belediyeyi idare edecek. Adana'ya hayırlı olsun'' dedi.

Vali Atış'ın binaya girmesinin hemen ardından Adana Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez'in de valiliğe geldiği gözlendi.

Mustafa Tuncel VEKALET EDECEK

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Aytaç Durak'ın yerine çarşamba gününe kadar birinci meclis başkan vekili Mustafa Tuncel vekalet edecek.

Mustafa Tuncel, Aytaç Durak'ın 20 yıllık arkadaşı ve kara kutu olarak nitelendiriliyor. MHP'den istifa ettirilen Tuncel, Aytaç Durak'ın 2 milyar dolarlık serveti olduğunu söylemişti.

Eğer Mustafa Tuncel Aytaç Durak'ın koltuğuna oturmak istemezse yerine çarşamba gününe kadar belediye meclisi ikinci başkan vekili CHP'li Halil Tüm gelecek.

Vali İlhan Atış, çarşamba günü belediye meclis üyelerini toplantıya çağıracak. Toplantıda belediye meclis üyeleri, belediyeyi vekaleten götürecek başkanı seçecek.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

İKLİM Eczanesi

Telefon :0374. 2101434

Adres : Sağlık Mahallesi Güleç Sokak No:16 Bolu (Latife Hanım Anaokulu yanı)


ÇAĞLA Eczanesi

Telefon :0374. 2122016

Adres : Tabaklar Mah.Hastane Cad. No:27/1(Kadın Doğum Has.Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler