Sanayici Yatırım

Ana Sayfa / HABER / Sanayici Yatırım
Özellikle 1836'dan sonra Osmanlı; İngilizlere, Fransızlara, Almanlara sağladığı Ekonomik imtiyazlarla (kapitülasyonlarla) küçük ölçekli sanayilerini öldürdüğü gibi Dokumacılık, Ayakkabıcılık, Demircilik mesleklerinde ciddi darbe vurmuştur. Sanayi ürünü ne varsa dışarıdan gelmeye başlamış. Her şey İTHAL olunca da HAZİNE tam takır hale gelmiştir. Ekonomisi güçlü olan Osmanlı, askeri yönden de güçsüz hale gelince sürekli toprak kaybetmeye başlamış, en son Anadolu'nun da işgali gerçekleşmiştir. Gazi Mustafa KEMAL ATATÜRK ve silah arkadaşlarının önderliğinde milletimiz kahramanlık destanı olan KURTULUŞ Savaşı sonunda, düşman işgali son bulmuş. Osmanlı'nın yerine Cumhuriyet kurularak yeniden Devlet Teşkilatı oluşturulmuş, ekonomik sıkıntılara çözüm aramaya başlamıştır.

Atatürk, 1923 yılında İZMİR'DE iktisat kongresini toplamış, ülkenin ekonomik geleceğine yön verecek kararlar alınmıştır. Alınan kararlara göre; Yerli sanayici ve işadamı teşvik edilecek, devlet sanayiye öncülük yapacak, özellikle acil ihtiyaç olan ÜÇ BEYAZ; UN, ŞEKER ve KAPUT BEZİ (BEYAZ BEZ) üretimi için fabrika kurulması kararı alınmıştır.

Gazi M. Kemal ATATÜRK'ÜN söylemi ile "AZ ZAMANDA ÇOK İŞ BAŞARMAK ZORUNDA OLUNACAK"tır. Nitekim ülke ilk 10 yılda şantiyeye dönmüş, milli sanayi gelişmeye başlamıştır.

Gelişmiş ülkeler 1860'larda sanayi devrimini bitirmiş iken, biz 1923'te yeni temel atmıştık.

Tabi ki sıkıntılar olacak, yanlış giden bazı şeyler de olacaktı. Ancak ülkemizi yönetenler, 87 yıllık Cumhuriyet içinde istenen sonucu sağlayamadılar. Ekonomide, sağlıkta, eğitimde, savunmada, adalette, dış politikada hatalar yaptık, yaptırdılar.

Yapılan hatalarda kaybedilen zamana ve ekonomik değerlere rağmen, basiretli iş adamı ve sanayicilerimiz, esnaf ve sanatkârlarımızın, müteşebbis ruhlu insanlarımızın sayesinde ülkemiz dünyanın 17.sıra ekonomik gücüne sahiptir.

Eskiden bizzat kendi insanımızca hakir görüldüğümüz "TÜRK MALI İSE AT SEPETE" dediğimiz ürünlerin çeşidinde ve kalitesinde geldiğimiz seviye nedeniyle, 197 ülkeye İHRACAAT yapıyoruz.

Dürüst, şahsiyetli ve milletine değer veren sanayici ve iş adamlarımızın sayesinde bu günlere geldik.

Yatırım yapmak, üretime çevirmek, ürününüzü pazarlamak, işletmenizi devam ettirmek çok kolay bir iş değil. Dünya açık pazar haline gelmiş. Kiminde ucuz hammadde, kiminde iş gücü, kiminde kalite ve çeşitlilik avantajı var. Bu açık pazarda boğulmamak için rekabet gücü olan ürün üretmemiz gerekiyor.

Ülkemizin nüfusunun %68'i genç. Bu ise iş, aş beklentisi demek. İş ve aşı kim verecek; ya Devlet, ya da özel sektör.

Sanayici ve iş adamlarının sıkıntıları var.

- İstihdamdan gelen ağır yükler,

- Gelir ve Kurumlar vergisi adaletsizliği,

- Bölgeler arasında adil bir teşvik sistemi olmaması,

- Kalifiye eleman bulunamaması,

- Kayıtsız ekonominin, kayıtlı ekonomi üzerinde haksız baskısı,

- Devletin bürokrasi ile sanayiciyi uğraştırması,

- Bölgesel ve yerel önceliklerin iyi tespit edilememesi gibi.

Geçen hafta Bolumuzun güzel ilçesi Mudurnu'da 60 Trilyon harcama ile MASSTAŞ SUNTA FABRİKASI ek tesislerinin açılışı, Sayın Sanayi Bakanımız Nihat ERGÜN'ÜN teşrifleriyle açıldı. Tesis kapasitesi 130 m³ günlük üretimden 700 m³ günlük üretime çıkarılmış ve ilave 130 insanımıza iş, aş sağlamış. Ülke ekonomisine, nakliyeciye, Mudurnu'ya sağlayacağı ilave imkânlarla ciddi bir EKONOMİK POTANSİYEL oluşmuş. Ekonomik sıkıntılarca hat safhada olduğu günümüzde: Bu ülkede kazandığını, ülkesinin, insanının geleceğine yatırım yaparak harcayan sanayici ve iş adamlarımızı kutlamak gerek. Kurulan tesise Bolu ve Mudurnulular olarak sahiplenmek faaliyetine kazasız belasız devam etmesine katkıda bulunmak gerek. İnsan ömrü kısa ama yapılan eserler kalıcı ve uzun ömürlü olursa ülkede kazanır, insanımız da.

Tesisin yapımına karar verip para ve emek harcayan, tesisin yapımında çalışan tüm insanlarımızı kutluyorum. Hayırlı uğurlu olsun.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar