Sıkı Yönetim Halleri

Ana Sayfa / HABER / Sıkı Yönetim Halleri
Tekel işçilerinin yeni eylem takviminin belirlenmesi ve bir günlüğüne Türk-İş binası önünde gecelemek amacıyla Ankara'daki Türk-İş genel merkezine yapacakları ziyaret çevik kuvvet ekiplerine takıldı. Polis, işçilere biber gazıyla müdahale ederken birçok işçinin bulunduğu otobüslerin de şehre girişlerine izin vermedi.

Tekel işçilerinin yaptığı hak mücadelesinin dünya çapında ses getirdiğini söyleyen Türk-İş Bolu il temsilcisi Yusuf Uyman ise "Ankara'ya sembolik olarak çağırılan işçilerden bile bu kadar endişe duyan hükümet Tekel işçilerinin hak arama mücadelesinin önüne geçemeyecektir" dedi.

Tekel işçilerinin 1 ay sonra yeniden eylem yaptığı Ankara'da gergin bir gün yaşandı. Tekel işçilerini desteklemek amacıyla Ziya Gökalp Caddesi'nde bekleyen KESK üyesi gruba polis müdahale etti. KESK üyesi grup, yaklaşık üç saat süren beklemenin ardından caddenin Kolej istikametine giden yönünü trafiğe kapatmak istedi. Grubu çevreleyen çevik kuvvet polisinin kurduğu barikata yüklenen grup, eylemlerinin ''yasadışı'' olduğu belirtilerek, ikaz edildi.
Polisin ikazını dikkate almayan grubun barikata yüklenmeye devam etmesi üzerine göz yaşartıcı gazla gruba müdahale edildi. Ziya Gökalp Caddesi üzerinde gerçekleşen kısa süreli arbedenin ardından gruptakiler, Dr. Mediha Eldem sokağına girdi. Buradan çevik kuvvet polisine taş atan gruptakiler, tekrar polis barikatının önüne gelerek, sloganlarla protesto gösterisi yaptı. Gruptakiler daha sonra Adakale Sokak'ta oturma eylemi başlattı.
ANKARA'YA GİREMEDİLER
Bu arada 4C statüsüne geçmeyi kabul etmeyerek Ankara'da eylem yapmak için çevre illerden gelen eylemcileri taşıyan otobüslerin şehre girişlerine izin verilmedi. Sabah erken saatlerinde ana güzergahlarda polisler, eylemcileri taşıdığı tespit edilen ve plakaları önceden bildirilen otobüsleri durdurdu. İşçi temsilcileriyle konuşan polis yetkilileri, işçilere Ankara Valiliğinin kararını hatırlatarak eylemin yasa dışı olduğunu ifade etti.
TÜRK-İŞ ÖNÜNDE TOPLANAMADILAR
Çeşitli illerden gelen Tekel işçilerinin Türk-İş önünde toplanmalarına izin verilmedi. Ankara'ya ulaşan işçilerden bir bölümü sabah saatlerinde Mithatpaşa Caddesi'nde bir araya geldi. Sendikanın çağrısı üzerine Türk-İş Genel Merkezi önüne gitmek isteyen işçiler, yolların çevik kuvvet ekipleri tarafından kapatılması nedeniyle genel merkeze ulaşamadı.
Slogan atan işçilerin sayılarının artması nedeniyle Mithatpaşa Caddesi zaman zaman trafiğe kapandı. Polis de işçilere dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu.
"TÜRK-İŞ, tüm işçilerin olduğu gibi TEKEL işçilerinin de evidir"
Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Türk-İş Bolu il temsilcisi Yusuf Uyman TÜRK-İŞ Konfederasyonun, kendisine üye 35 sendikasıyla, milyonları temsil eden bir kuruluş olduğunu söyleyerek; " Konfederasyonumuza üye sendikalarımızın önderlik ettiği her mücadele TÜRK-İŞ'in mücadelesidir. Bu nedenledir ki, TEKEL işçilerinin 78 gün boyunca TÜRK-İŞ Genel Merkezi'nin önünde sürdürdüğü eyleme TÜRK-İŞ Konfederasyonu, üye sendikalarıyla birlikte her türlü desteği vermiş ve bu süre içinde sorunun çözümü için her türlü girişimde bulunulmuştur. TEKEL işçileri TÜRK-İŞ'in önünde geçirdikleri 78 gün boyunca asayiş sorunu yaratacak hiçbir olaya neden olmamış, disiplinli ve sağduyulu davranışları ile Türkiye'ye olduğu kadar dünyaya da örnek bir mücadele hayata geçirmiştir."dedi. TEKEL işçilerinin Tek Gıda-İş Sendikasının aldığı karar doğrultusunda 1 Nisan 2010 tarihinde, TÜRK-İŞ'in önünde bir gün süreyle gecelemek üzere Ankara'ya geldiğini vurgulayan Uyman; "Ancak sabah saatlerinden itibaren işçilerin TÜRK-İŞ'in önüne gelmeleri güvenlik güçlerince engellenmektedir. Bu durum Ankara'nın çeşitli yerlerinde gerginliğe sebep olmaktadır. TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, Güvenlik Güçlerinden, hak arama yollarının açık tutularak TÜRK-İŞ'in önüne gelmek isteyen TEKEL işçilerine koyduğu engeli kaldırmasını istemekte, yaşanabilecek olumsuzlukların önüne ancak bu yolla geçilebileceğine inanmaktadır. TÜRK-İŞ, tüm işçilerin olduğu gibi TEKEL işçilerinin de evidir. TEKEL işçilerinin TÜRK-İŞ Genel Merkezi'ni ziyareti engellenmemelidir."şeklinde konuştu.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

HÜLYA Eczanesi

Telefon :0374. 2176424

Adres : Köroğlu Mah. Yağmur Sokak No:5/A(60.yıl ilköğretim ve 80. yıl sağlık ocağı yanı)


ZEYNEP Eczanesi

Telefon :0374. 2705453

Adres : Sağlık Mah.Şehitler Cad.No:32/7 Merkez/BOLU (Köroğlu Dev.Has.Polikinlikler Girişi)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler