Abant Göl Seviyesi Problemi

Ana Sayfa / HABER / Abant Göl Seviyesi Problemi
Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, Abant Tabiat Parkı'ndaki çalışmalarla ilgili, ''Göl seviyesi istediğimiz miktardan biraz fazla yükseldi. Seviyenin düşürülmesi için tahliye çalışmalarımız devam ediyor'' dedi. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, Abant'ta çalışmaların projelere dayanılarak yapılması gerektiğini söylerken, Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi ve Bolu İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Murat Ataman ise Abant'ta yetkili kurumlarca onay alınmadan bir takım çalışmalar yapıldığını iddia etti.
Vali Akpınar, Bolu'daki dernek, oda temsilcileri ve bölgeyle ilgili çalışma yapan Abant İzzet Baysal Üniversitesinden akademisyenlere, İl Özel İdaresince Abant Tabiat Parkı'nda yapılan çalışmaları yerinde anlattı. Çalışmaları inceleyen oda temsilcileri, yapımı devam eden yolun yanlış ve çok geniş olduğunu göstermek için yanlarında getirdikleri metreyle belirli kısımları ölçtü. Abant'taki çalışmaların bir projeye dayanılarak yapılmadığını öne süren oda başkanları, ''çalışmaların Abant'ın doğal yapısını bozduğunu, göl seviyesinin yükseltilmesiyle su altında kalan onlarca iğne yapraklı çam ağacının kısa sürede kurumaya başlayacağını, yapılan çalışmalarla Abant'ın göl görünümünden çıkarılarak havuza benzetildiğini'' iddia etti. İl Özel İdaresi yetkilileri ile geziye katılanlar arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.
-VALİ AKPINAR: ''GÖL SEVİYESİ DÜŞÜRÜLÜYOR''-
Vali Akpınar, yaptığı açıklamada, yağmurların ardından göl seviyesinin yükseldiğini belirterek, ''Göl seviyesi istediğimiz miktardan biraz fazla yükseldi. Seviyenin istediğimiz boyuta gelmesi için tahliye çalışmalarımız devam ediyor. Böylece göl kenarındaki çam ağaçları, içinde bulundukları sudan kurtulmuş olacak'' dedi.
Abant'ta yapılacak çalışmaların ön hazırlığının 10 yıldır sürdüğünü ifade eden Akpınar, ''2000 yılının başından beri burada neler yapılacağına dair çalışmalar yürütülmüş. Çalışmaların tamamı Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde mevcut. Özel İdaredeki yetkili arkadaşlar, bu konuyla ilgili görevliler ön hazırlığı yaptı. Benim de katıldığım toplantılar oldu, ondan sonra Abant'ta çalışma başladı. 'Göç yolda düzülür' kabilinden bir çalışma değil, önceden ne yapılacağı planlanmış bir çalışma. Sonuçta her şey bizim de istediğimiz şekilde, güzel şekilde neticelenecek.'' Diye konuştu.
Çalışmaların haziran sonunda tamamlanacağını bildiren Akpınar, ''Böylece Abant'ın yeni görünümü ortaya çıkacak. Şu an yapılan çalışmalar nedeniyle yanlış düşünceler oluşuyor. Bu düşünceler işin bitiminden sonra değişecek'' dedi. Çepni Yaylası'nda geçen yıllarda yapılan yamaç paraşütü faaliyetlerinin devam edeceğini belirten Akpınar, ''Yamaç paraşütü uçuş bölgesinde oluşturulan göletin suyu tahliye edilecek. Geri kalan kısımla ilgili Milli Parklar yetkilileri karar verecek'' diye konuştu.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman da yol konusunda ''biraz dağ tarafına girmek zorunda kaldıklarını'' ifade ederek, ''Bazı yerlerde fazla girilmiş olabilir ama bazı kısımda eksik kalan yerler de var. Şu anda biz kaba inşaatı görüyoruz. Yol çalışmasında doğal taşa geçtiğimizde ne olduğunu göreceğiz. Bu çirkinlik büyük oranda kaybolacak'' dedi.
-''ESKİ HALİNE UYGUN YAPILMALIYDI''
Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, Abant'ta çalışmaların projelere dayanılarak yapılması gerektiğini söyledi. Bu konunun önemli olduğunu vurgulayan Semercioğlu, ''Şu anda böyle bir proje var mı yok mu bilmiyorum. Abant'ta dolgu malzemeleri kullanılarak bazı çalışmalar yapılmış. Yol yapım çalışmasında kullanılan dolgu malzemelerinin Abant'ın eski resimlerine bakılarak yeniden yapılması gerek. Abant eski haline uygun düzeltilseydi bu kadar ses çıkmazdı.'' Dedi.
Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi ve Bolu İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Murat Ataman ise Abant'ta yetkili kurumlarca onay alınmadan bir takım çalışmalar yapıldığını iddia etti.Bunun sonucunda bazı yanlışlıkların ortaya çıktığını öne süren Ataman, ''Örneğin su seviyesi çok fazla yükseltilmiş, çevreyi su basınca azaltılmaya çalışılmış. Suyun yükselerek yolları kaplaması nedeniyle yol seviyesinin yükseltilmesi gündeme gelmiş. Bunların hiçbiri uygun şeyler değil. Abant, Türkiye'de sadece bir tane. Onun da bu şekilde zarar gördüğünü görünce üzülüyoruz'' dedi.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

HÜLYA Eczanesi

Telefon :0374. 2176424

Adres : Köroğlu Mah. Yağmur Sokak No:5/A(60.yıl ilköğretim ve 80. yıl sağlık ocağı yanı)


ZEYNEP Eczanesi

Telefon :0374. 2705453

Adres : Sağlık Mah.Şehitler Cad.No:32/7 Merkez/BOLU (Köroğlu Dev.Has.Polikinlikler Girişi)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler