Albay Temizöz Davası

Ana Sayfa / HABER / Albay Temizöz Davası
Albay Temizöz Davasında Tutuklu Sanıklardan Cizreli Eski Belediye Başkanı Kamil Atak'ın Yakını Duruşmada Olay Çıkardı.
Bunun üzerine duruşmaya ara verilmesi üzerine Atak' ın yakını bu kez Binzet' e koridorda yumruklu saldırıda bulundu. Saldırı polislerin araya girmesiyle önlendi.

'TEMİZÖZ'Ü SUÇLADI

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz'ün yargılandığı davada 1994'te öldürülen Abdulhamit Düdük'ün ağabeyi Nuri Düdük dinlendi. Düdük, kardeşini PKK'nın öldürmediğini savundu.

Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Albay Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ, Adem Yakin ve Kukel Atağ katıldı.

Duruşmada, 1994 yılında öldürülen Abdulhamit Düdük'ün ağabeyi Nuri Düdük, tanık olarak dinlendi. Tanık Düdük, kardeşinin Irak'a ithalat ve ihracat yaptığını, şirket sahibi olduğunu anlattı.

Kardeşinin terör örgütü PKK ile hiçbir ilgisinin olmadığını ifade eden Düdük, şunları söyledi:

''Kardeşim Irak'tan 63 bin Dolar ile Türkiye'ye geldi. Cizre'de gözaltına alınıp, bırakıldı. Daha sonra bir tanıdığın yanında bir süre kaldı. Oradan ayrılırken, beyaz renkli plakasız bir toros marka araç tarafından aracının önü kesildi. Onu alıp Gürsoy köyünde tek kurşunla öldürdüler.''

Kardeşinin öldürülmesi olayını daha sonra Mardin Jandarma Alay Komutanı şehit Albay Rıdvan Özden'e anlattığını belirten Düdük, ''Onun yaptığı araştırma sonucunda Temizöz'ün kardeşimle ilgili olarak, 'O devlet yanlısıydı. PKK'lılar öldürdü' dediği bana anlatıldı. Ben kardeşimin PKK'lılar tarafından öldürüldüğüne inanmıyorum. O, taşıdığı parası için öldürüldü. Araçta para bulunamadı'' dedi.

Düdük, kardeşinin öldürülmesiyle ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı, MİT Müsteşarlığı ve Milli Savunma Bakanlığına dilekçe yazdığını sözlerine ekledi.

Tanık Düdük'ün ifadesinin ardından söz alan sanık Cemal Temizöz ve Adem Yakin, iddiaların asılsız olduğunu belirterek, ''Tanığın söylemleri görgüye dayalı değildir. Başkasından duyduklarını anlatmaktadır'' diye konuştu.

Tanığın ifadesinin ardından, duruşmaya ara verdi. Mahkeme başkanı, Kırıkkale Cezaevinde tutuklu bulunan tanık Mehmet Nuri Binzet'in Diyarbakır E Tipi Cezaevine naklinin yapıldığını bildirdi.

-İSTENEN CEZALAR-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 104 sayfalık iddianamede, sanıkların TCK'nın ''Adam öldürmek'', ''Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak'' ve ''Adam öldürmeye azmettirmek'' suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Cemal Temizöz'ün 9, Kamil Atağ'ın 7, Tamer Atağ'ın 2, Adem Yakın'ın 7, Hıdır Altuğ'un 3, Fırat Altın'ın (Abdulhakim Güven) 6, Kukel Atağ'ın ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

İddianamede, sanık Temizöz'ün 1993'te Cizre'de ''terörle mücadele ediliyor'' görüntüsü altında ''korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan bir grup oluşturduğu'' ileri sürülüyor. ''Söz konusu grubun, süreç içerisinde asli görevinden ayrılarak, terör örgütü PKK'ya yardım ettiğinin değerlendirildiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldıkları kişileri sorguladığı'' ifade edilen iddianamede, grubun, bu sorgulanan kişilerden bir kısmını öldürdüğü öne sürülüyor.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

HÜLYA Eczanesi

Telefon :0374. 2176424

Adres : Köroğlu Mah. Yağmur Sokak No:5/A(60.yıl ilköğretim ve 80. yıl sağlık ocağı yanı)


ZEYNEP Eczanesi

Telefon :0374. 2705453

Adres : Sağlık Mah.Şehitler Cad.No:32/7 Merkez/BOLU (Köroğlu Dev.Has.Polikinlikler Girişi)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler