Balyoz Davası'nda Flaş Gelişmeler

Ana Sayfa / HABER / Balyoz Davası'nda Flaş Gelişmeler
3. Balyoz Operasyonu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin tarafından durduruldu. Engin, toplam 95 gözaltının emrini veren 2 savcıyı görevden aldı ve yerlerine 2 yeni isim atadı.

BALYOZ soruşturması dün Türk yargı tarihinde görülmemiş gelişmelere sahne oldu. Soruşturmanın 3. dalgası dün sabah 95 kişilik gözaltı listesiyle 21 ilde başladı.

Aralarında emekli generallerin de bulunduğu 14 asker gözaltına alındı. Akşam saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, sürpriz bir şekilde devreye girdi. Daha önce "Onayım olmadan gözaltı olmasın" uyarısı yapan Engin, gözaltı emrini veren 2 savcıyı görevden aldı. Bu gelişmenin ardından listede adı bulunan 76 muvazzafın gözaltı işlemi de gerçekleştirilemedi.

ÇOLAKKADI: GÖREV DEĞİŞİKLİKLERİ BİZİM ELİMİZDE

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Balyoz darbe planı iddialarını soruşturan savcıların gövden alınmasıyla ilgili, "Görev değişiklikleri bizim yetkimizde. Her yıl onlarca kişiyi alıp veririz. Bunun dışında başka bir şey söyleyemem." dedi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nden ayrılışı sırasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, "Görev değişiklikleri bizim yetkimizde. Her yıl onlarca kişiyi alıp veririz. Bunun dışında başka bir şey söyleyemem." diye konuştu.

Balyoz savcılarının görevden alındığı yönündeki haberlerin doğru olup olmadığına ilişkin soruya Çolakkadı, "Soruşturma savcılarının kimliğini açıklamak terör kanununa göre suç oluyor. Bu konuda bilgi veremeyiz." cevabını verdi.

Öte yandan, Balyoz soruşturmasıyla ilgili hakkında yakalama kararı çıkartılan emekli Albay Suat Aytın, tutuklama kararı yüzüne okundu. Aytın, cezaevine gönderildi.

BALYOZ'DA 3. DALGA

'Balyoz' soruşturması kapsamında Ankara, İzmir ve Çanakkale'de 10 adreste arama yapıldı.Operasyonda 10 kişi gözaltına alındı. İzmir'de gözaltına alınan bir kişinin emekli albay olduğu öğrenildi. Çanakkale'de de emekli Tuğgeneral Muskafa Kemal Tutkun'un evinde arama yapıldı.

2003 yılında emekli olduktan sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Okutmanı olarak görev yapan Mustafa Kemal Tutkun'un, Güzelyalı Beldesi'ndeki evinde sabah erken saatlerden itibaren polis ve jandarma gözetiminde arama yapıldi. Emekli tuğgeneral Mustafa Kemal Tutkun'un evinin arandığını bilgisi, aynı üniversitede görevli kardeşi Prof.Dr. Salih Zeki Tutkun tarafından doğrulandı.

Emekli tuğgeneral Tutkun'un gözaltına alınıp alınmadığına ilişkin bilgi verilmedi.

ESKİ MGK GENEL SEKRETERİ GÖZALTINDA

Balyoz soruşturması kapsamında eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan birinin İzmir'de bir emekli subayın gözaltına alındığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla İzmir'de Emekli Kurmay Albay S.Ö. gözaltına alındı. S.Ö'nün İstanbul'a gönderileceği belirtildi.

İZMİR'DE EMEKLİ ALBAY GÖZALTINA ALINDI

Operasyonunun İzmir ayağında ise bir emekli albay polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltındaki emekli albay, uçakla soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul'a gönderildi.

İKİ KOMUTANIN TANSİYONU YÜKSELDİ

Emekli Orgeneral Çetin Doğan ve emekli Korgeneral Engin Alan'ın tutuklama kararından sonra tansiyonları yükseldi. Alan da dün gece hastaneye kaldırıldı.

Hakkında yeniden tutuklama kararı verilen emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın tansiyonu 18'e kadar yükseldi. Hastanede tedavisi devam eden Doğan'ın şu sıralarda da bazı tetkikleri yapılıyor.

Özel Kuvvetler Eski Komutanı Engin Alan'ın da tutuklama kararından sonra tansiyonunun yükseldiği, Ankara GATA'ya kaldırıldığı öğrenildi.

Doğan'ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz tutuklama kararının CMK 104. maddeye aykırı olduğu iddiası ile itirazda bulundu. Engin Alan'ın eniştesi ve aynı zamanda avukatı olan Ayhan Nacak da aynı gerekçeyle tutuklama kararına itiraz edeceklerini belirtti.

Hastanede olan iki komutanın hakkında verilen tutuklama kararının yerine getirilebilmesi için Merkez Komutanlığı'nın bilgilendirilmesi ve askeri personel eşliğinde kararın ilgililere tebliğ edilmesi gerekiyor.

Ancak doktorların hastaneden ayrılmasını sakıncalı görmesi halinde farklı bir işlem yapılıyor.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

İKLİM Eczanesi

Telefon :0374. 2101434

Adres : Sağlık Mahallesi Güleç Sokak No:16 Bolu (Latife Hanım Anaokulu yanı)


ÇAĞLA Eczanesi

Telefon :0374. 2122016

Adres : Tabaklar Mah.Hastane Cad. No:27/1(Kadın Doğum Has.Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler