Lieberman'a Sert Cevap

Ana Sayfa / HABER / Lieberman'a Sert Cevap
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, Libya Lideri Muammer Kaddafi'ye benzetmesine sert tepki gösterdi. İsrailli bakanı kahvehane ağzıyla ulu orta konuşmakla suçlayan Bağış, "Uluslar arası siyasette duygular rol almaz. İsrail'de maalesef duygularını bu işe karıştırmaya kalkan arkadaşlar var. Belki mahalle kahvehanelerinde yapmaları gereken bir takım konuşmaları ulu orta yapıyorlar. Biz bölgede barış istiyoruz. Bundan rahatsız olanlar var." dedi.

Eşi Beyhan Bağış ile Bursa'ya gitmek için hızlı trenle Eskişehir'e gelen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman'ın Başbakan Erdoğan'ı Kaddafi'ye benzetmesine sert tepki gösteren Devlet Bakanı Bağış, Uluslar arası siyasette duyguların rol oynayamayacağını vurguladı.

İsrailli Bakan'ın kahve ağzıyla ulu orta konuştuğunu bunun da karşılığının gereken makamlarca verildiğini dikkat çeken Bakan Bağış, "İsrail'de maalesef duygularını bu işe karıştırmaya kalkan arkadaşlar var. Belki mahalle kahvelerinde yapmaları gereken bir takım konuşmaları ulu orta yapıyorlar. Ama Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Türkiye Cumhuriyetinin gerekli birimleri de kendi muhataplarına zaten gerekli cevapları vermiştir." ifadesini kullandı.

Türkiye olarak bölgede barış ve istikrar istediklerini işaret eden Bakan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz Türkiye olarak aynı zamanda Afganistan -Pakistan, Rusya - Gürcistan, Bosna Hersek- Sırbistan, Irak - Suriye, İsrail, Filistin ve Suriye arasında, hem de Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasında eş zamanlı arabuluculuk yapacak tek ülkeyiz. Biz artık Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi bir ülkeyiz. Medeniyetler İttifaklar Projesi'ne eş başkanlık yapın ülkeyiz. Türkiye enerji'de olduğu gibi barış'ta da artık merkez, üs haline gelmiştir. Bundan rahatsız olanlarda olabilir. Ama Türkiye, dünya da kanın dökülmesini önlemek, annelerinin ağlamasını engellemek için, huzurun yeşermesi için elinden gelen çabayı sürdürmeye devam edecektir."

ERDOĞAN - SARKOZY GÖRÜŞMESİ EN YAPICI GÖRÜŞME

Başbakan Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy arasında, önceki gün yapılan görüşmeyi de değerlendiren Bakan Bağış, söz konusu görüşmenin bugüne kadar yapılan görüşmelerin içerisinde en verimli ve yapıcı olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin rahmetli Menderes'in 1959'da ilk başvuruyu yapmasından 45 yıl sonra Başbakan Erdoğan'ın 17 Aralık zirvesindeki kararlığı nedeniyle müzakerelere başlandığının altını çizen Bakan Bağış, "Türkiye, bugüne kadar yapılan 12 faslın açılışını 27 üye ülkenin oy birliği ile aldığı kararlarla gerçekleştirmiştir. Fransa, Almanya ve hatta Kıbrıs Rum Yönetimin de her bir faslının açılışında Türkiye'nin demokratikleşme, modernleşme ve AB sürecine destek vermiştir. Bundan sonra da vereye devam edeceklerdir." şeklinde konuştu.

Bağış sözlerini, şöyle devam etti: " Dün, Sayın Başbakanımızın Fransa Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeye katılan bir kişi olarak, şunu söyleyeceğim. Bugüne kadar, iki liderin her toplantısına katıldım. Ama bu görüşme bugüne kadar yapılan en verimli, en yapıcı toplantılarından birisiydi. Sadece ikili ilişkilerimiz, müzakere süreci değil, aynı zamanda dünyanın önemli meseleleri gündeme geldi. Türkiye ile Fransa'nın ortak vizyonu paylaştıkları, dünyanın meselelerine barış ve huzur getirmek için beraber neler yapabileceğimizi değerlendirdik. Ben bu ziyaretin gelişmelerini önümüzdeki dönemlerde herkes tarafından takdir edileceğine yürekten inanıyorum."

Bakan ve eşi ardından karayoluyla Bursa'ya hareket etti.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

HÜLYA Eczanesi

Telefon :0374. 2176424

Adres : Köroğlu Mah. Yağmur Sokak No:5/A(60.yıl ilköğretim ve 80. yıl sağlık ocağı yanı)


ZEYNEP Eczanesi

Telefon :0374. 2705453

Adres : Sağlık Mah.Şehitler Cad.No:32/7 Merkez/BOLU (Köroğlu Dev.Has.Polikinlikler Girişi)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler