Öğretmen Atama Yönetmeliği

Ana Sayfa / HABER / Öğretmen Atama Yönetmeliği
Öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, öğretmenlerin zorunlu hizmetiyle ilgili olarak Türkiye 3 hizmet bölgesine ve 6 hizmet alanına ayrılacak. Zorunlu hizmet yükümlülüğü okul bazında belirlenecek.

Ayrıca, zorunlu hizmet süresi, birinci hizmet bölgesinin belirlenen hizmet alanında en az 7 yıl olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, 4 Mart 2006 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmelik, eğitim ve öğretim hizmetlerinin yurt genelinde etkin ve verimli şekilde yürütülebilmesi için gerekli sayıda öğretmen atanması ile öğretmen olarak atanacaklarda aranacak nitelikler, bunların atama ve yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Yönetmelik hükümlerine göre, ülke genelinde alanlar itibarıyla öğretmen dağılımında denge sağlanması ve öğretmen norm kadro sayıları esas alınarak öğretmen ihtiyacının karşılanabilirliği oranının eşit düzeyde tutulması esas alınacak.

Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk gününden itibaren 40 yaşından gün almamış olmak şartı yeni yönetmelikte de aranacak. Ancak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen pozisyonunda halen görev yapanlar ile daha önce bu kapsamda en az bir yıl fiilen görev yaptıktan sonra mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanların kadrolu öğretmenliğe başvurularında 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmayacak.

Yönetmelikte, atama çeşitlerine "Milli Sporcuların Ataması", "Bedensel Engellilerin Ataması" da eklendi.

Milli sporculardan, Olimpiyat Oyunları, Parolimpik Oyunları, Üniversiad Oyunları, Akdeniz Oyunları ile Dünya Askeri Oyunlarında ferdi ve takım müsabakalarında ilk üç dereceye girenler, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin tanıdığı spor dallarının büyükler, gençler ve ümitler kategorilerinde Dünya ve Avrupa şampiyonaları ile Uluslararası Askeri Sporlar Konseyince yapılan Dünya ve Avrupa şampiyonalarında ilk üç dereceye girenler, bu yarışmaların takım sporlarında en az on kez Türkiye'yi temsil ederek milli sporcu belgesi almış olanlar başvurabilecek. Bu adaylar, öğretmenlik için aranan genel ve özel şartları da taşımaları kaydıyla Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) şartı aranmadan beden eğitimi öğretmenliğine atanmak üzere başvuruda bulunabilecekler.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

BİZİM Eczanesi

Telefon :0374. 2171722

Adres : Hastane Cad. No:17/A (Orman İşletmesi Karşısı)


ÜNAL Eczanesi

Telefon :0374. 2701042

Adres : Kültür Mah.Şehitler Cad. No: 25/A (Köroğlu Dev.Has.Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler