Bolu Başarısız Değildir

Ana Sayfa / HABER / Bolu Başarısız Değildir
Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ön bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. YGS sınav sıralamasında Bolu'nun 61. olmadığını, yanlış değerlendirme yapıldığını savunan Sezer, "Eksiğimiz olabilir ama Bolu yerin dibinde değil, böyle bir değerlendirme yapmak, bu konuda emek harcayan herkese yapılan haksızlıktır" diye konuştu.

Bilgilendirme toplantısında YGS sonuçlarını değerlendiren Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer, "2009-2010 öğretim yılında üniversite sınavları iki basamaklı yapılmaya başlandı. Birinci basamağı YGS yapıldı ve neticeler açıklandı. 2009 yılında Bolu ili sayısalda 33'üncü sözelde 57'nci, eşit ağırlıkta 49'uncuydu.Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu yeni bir çalışma yapıyor ÖSYM'den almış olduğu bilgilerle okulları iki kategoriye ayırıyor. Genel lise ve meslek lisesi olarak. Bolu ili sayısalda genel liselerde Türkiye 5'ncisi, sözelde 7'nci, eşit ağırlıkta 12'nci oluyor. Meslek liselerinde sayısalda 8'nci, sözelde 18'nci, eşit ağırlıkta 27'nci oluyor. Okulları genel lise ve meslek lisesi olarak ayırmak gerekiyor. Her ilin öğrenci potansiyeli farklı öyle iller var ki meslek lisesi mezununu fazla veriyor. Bazı illerde yüzde 70 genel lise mezunu veriyor. SBS ve YGS değerlendirmek için biz bir komisyon kurduk. Aylarca Bolu'yu irdelediler" diye konuştu.

ÇALA KALEM DEĞERLENDİRME YAPILMAZ

Sezer açıklamasının devamında, "Meslek liseleri üniversite sınavıyla ilgili değil meslek kazandırma meslek edindirmek için çalışıyorlar. Meslek liseli öğrencilerin yapmış olduğumuz çalışmada YGS puanlarının düşük olduğunu gördük. Bir ili değerlendirirken mutlaka okul, okul değerlendirmek gerekir. Ölçme değerlendirme sınavı yapmaktan daha önemlidir, çala kalem değerlendirme yapılmaz. Bütün öğrencileri puanlarını topluyor öğrenci sayısına bölüyor. İlin puanı bu. Böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmemiz mümkün değil. Fen liseli öğrenciyle meslek liseli öğrenciyi bir tutamayız. Bazı illerde üç tane fen lisesi var. Bolu ili kesinlikle 61. sırada değil. Bunu kim böyle gösterirse Bolu'nun öğrencilerine, velisine, öğretmenlerine haksızlık etmiş olur. Öğretmenlerimiz dershanelerimiz gayet iyi eğitim veriyorlar. Başarısızlık mührünü kimse Bolu'ya vuramaz. Ölçmesi değerlendirmesi iyi yapılması gerekiyor. En fazla üzüldüğüm Bolu'da örnek bir insan İzzet Baysal var. Bir vakıf kurmuş yüzlerce eğitime sağlığa katkı sağlamış. Onun vakıf yetkilileri de üzülüyorlar, yanlış değerlendirmeden dolayı biz konuşmaya korkuyoruz. Biz bütün arkadaşlarla çalışıyoruz. Eksiğimiz olabilir ama Bolu yerin dibinde değil, böyle bir değerlendirme yapmak bu konuda emek harcayan herkese yapılan haksızlıktır. Yanlışı düzeltmek için çevre il milli eğitim müdürleri ile konuştum. Her il raporlarını hazırlayacak ve biz ÖSYM'nin kapısını çalacağız" dedi.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar