Ergenekon'da Bir Tahliye Daha

Ana Sayfa / HABER / Ergenekon'da Bir Tahliye Daha
Birleşen Ergenekon davasında Mahkeme Başkanı Köksal Şengün tutuklu 38 sanıktan 25'inin tahliyesini istedi ancak oy çokluğuyla Teğmen Emre Baltacı tahliye edildi.

İstanbul 13. Ağır ceza Mahkemesi heyeti, Birleşen Ergenekon davasının 65'inci duruşmasında talepleri değerlendirmek için verdikleri 3,5 saatlik aranın ardından tutuklu sanık Teğmen Emre Baltacı'nın tahliyesine karar verdi. Mahkeme heyeti, dosya kapsamı, delil durumu ve suç vasfının değişme ihtimalini tahliye gerekçesi olarak gösterdi. 16 ayı aşkın süredir Hasdal Cezaevi'nde tutuklu bulunan Teğmen Emre Baltacı hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, sanık Baltacı haricinde geriye kalan 37 tutuklu sanıktan aralarında gazeteciler Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın da bulunduğu 24 tutuklu sanığın daha tahliye edilmesi yönünde karşı oy kullandı. İki üye hakimin tahliyelerin reddi konusunda oy kullanması nedeniyle bu sanıklar tahliye edilmedi.

Ayrıca tutuklu sanık İbrahim Şahin'in rahatsızlığının (Demans hastalığı) ceza ehliyetini etkileyip etkilemediği hususunun tespiti için sanığın 3 haftayı geçmeyen süre ile gözlem altına alınması için Adli Tıp Kurumu'na yazı yazılmasını kararlaştırıldı.

Mahkeme, müştekiler Ali Balkız, Kazım Genç ve mağdurlar Minas Durmaz Güler ile Mesrop Mutafyan'a yönelik olduğu iddia edilen suikast planları ile ilgili olarak istihbari bilgileri olup olmadığı konusunda Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yazı yazılmasını karara bağladı.

En son savunma yapan tutuklu sanık Kemal Aydın'ın savunmasının 7 gün sürdüğü davada sanık savunma sürelerinine kısıtlama getirildi. Buna göre örgüt kurmak ve yönetmekle suçlanan sanıkların savunmaları 2 tam duruşma, örgüt üyeliği ile suçlanan sanıkların savunmaları ise 1 tam duruşma ile sınırlandırıldı. Ancak çapraz sorguları ve avukat savunmaları, bu sürelerin dışında tutuldu.

Tutuksuz sanıklardan Adil Serdar Saçan'ın, oğlu ile birlikte geçirdikleri trafik kazasına ilişkin dava dosyasının da incelenmek üzere istenilmesine karar verildi.

Tutuklu sanık Tuncay Özkan'ın naip Hakim Hüsnü Çalmuk'un reddi yönündeki talebinin de reddine karar veren mahkeme heyeti duruşmayı 31 Mayıs Pazartesi saat 09.00'a erteledi.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar