Sigara İçmek İntihardır

Ana Sayfa / HABER / Sigara İçmek İntihardır
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sigara içmeyi intihara, içilen sigara ile başkasına zarar vermeyi ise alkollü araç kullanmaya benzetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen Küresel Sigara ile Mücadele 2010 Yılı Özel Ödülü'nü aldı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan ödülün, tütünle mücadelede kendilerine daha büyük bir şevk vereceğini söyledi. Birçok Avrupa ülkesinde çok yoğun sigara içenler için 'Türk gibi sigara içiyor' deyiminin kullanıldığını hatırlatan Erdoğan, "Bugün ise Türkiye birçok Avrupa ülkesine göre tütünle daha büyük bir hassasiyet ile mücadele eden bir ortam meydana getirmenin gayreti içinde." dedi.

Sigara tüketiminin, terörden daha fazla kayıp verdirdiğinin altını çizen Erdoğan, "Bugün dünyada bilinen 50'nin üzerinde hastalık, sadece sigara kullanımından dolayı ortaya çıkıyor. Dünyada yılda 5 milyon kişi, ülkemizde ise her yıl yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor." diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre 700 milyon çocuğun yani dünyadaki çocukların yarısının sigara dumanına maruz kaldığını söyleyen Erdoğan, sigara tüketiminin ekonomiye zararları üzerinde de durdu. Son derece yoksul ailelerde dahi sigara tüketimine pay ayrıldığına dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti: "Şehrin varoşlarında, fakir-fukara, garip gureba aileleri dolaştığımda bakıyorum ki, üzerinde doğru dürüst bir elbisesi, evinde eşyası yok ama cebinin içerisinde bir tane sigara paketi var. Param yok diyorsun, peki bu ne? Verilen cevap da, 'kederden, dertten'. Ama benim senden daha çok derdim var. Ben 73 milyon insanın derdiyle dertleniyorum. Ama ben derdimin çaresini sigara içmekte değil, sizi arayıp bulmakta buluyorum. Sizinle dertleşmekte buluyorum. Çocuklarına ayakkabı alamayan, elbise alamayan hatta bazen ekmek bile alamayan aile reislerinin ne yazık ki, duman olup havaya karışan sigaraya bütçe ayırabildiğini görüyorum."

"SİGARA İLE MÜCADELE KARARLI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLMELİ"

Sigara kullanım yaşının her geçen gün daha aşağı indiği bir ortamda, eli kolu bağlı duramayacaklarını söyleyen Erdoğan, tütünle mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürülmesini istedi.

Sigara ile mücadeleyi bir vatandaşlık görevi olarak kabul ettiğini kaydeden Erdoğan, "Bunun karşısına dikilenleri, insanların yaşam hayatına müdahale eden insanlar olarak görüyorum." dedi.

Erdoğan, sigara içen birini gördüğünde, bu alışkanlığı bırakması için elinden gelen her gayreti gösterdiğini belirtti.

Uygulanan yasaktan kahvehane sahiplerinin rahatsız olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bunun için de birçok yerlere baskılar var, bunların da farkındayım. Anayasa Mahkemesi'nin de bu konuda, Anayasa'daki gençliğin korunması maddesinden hareketle hayırlı bir karar alacağına inanıyorum." diye konuştu.

"BİZİM TOPLANTILARIMIZDA SİGARA İÇİLEMEZ"

Sigarayı içen kişilerden aldığı paketlerin torbalar dolusu hale geldiğini söyleyen Erdoğan, "Belki ileride bunlardan bir müze yapabilirim." dedi.

Tütünle mücadele konusunda hükümet olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Erdoğan, kanundan sonra yasak olmamasına rağmen evde sigara içme sıklığının da anlamlı bir şekilde azaldığına dikkat çekti. Sigara kullanımına bağlı hastalıklarda da azalmalar olduğunu aktaran Erdoğan, "Ocak-Mart 2010 döneminde sigara satışları, yüzde 20 oranında azaldı. 1,5 milyar TL para ise vatandaşımızın cebinde kalmıştır." şeklinde konuştu. Erdoğan, ikram sektöründeki işletme sayılarında da artış yaşandığını vurguladı.

"İNTİHARIN ÖZGÜRLÜĞÜ OLMAZ"

Uygulamayı insan hakları ihlali olarak gören ve sigara içme özgürlüğünün kısıtlandığını düşünenlere de seslenen Erdoğan, "İntiharın, özgürlüğü olmaz. Ben bu olayı intihar olarak görüyorum." diye konuştu.

İsteyenlerin sigara kullanabileceğini ancak kimsenin bunu özgürlükler tanımı içinde yorumlamaması gerektiğini aktaran Erdoğan, "Biz demokratik ve muhafazakar bir iktidar olarak olayı böyle görüyoruz." dedi.

Yasanın sigara içmeyenlerin sağlığını korumak için hayata geçirilmiş bir uygulama olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Elinde silah, elinde öldürücü, sağa-sola saldıran insan neyse, bana göre bir aktif içici olarak, pasif içici durumunda olan bizlerin de o tip ortamlardaki hali odur. Ben mecbur muyum senin içtiğin sigaranın dumanı ile zehirlenmeye. Senin böyle bir hakkın yok, öyleyse, saygı duy, git dışarıda iç."

"BAKANLAR KURULU'NDA KİMSE SİGARA İÇEMEZ"

Bakanlar Kurulu'nda kimsenin sigara içemediğini ifade eden Erdoğan, "Zaten sigara içen de kalmadı. Varsa bile gizli içiyorlar. Benim toplantılarda sigara falan içilmez. Çünkü sağlıklı düşüneceksen sigara içmeyeceksin." ifadesini kullandı.

İçilen bir sigaradan ötürü başkasının sağlığının zarar görmesinin en büyük insan hakkı ihlallerinden olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bu ihlali önlemek bizim görevimizdir." şeklinde konuştu.

Alkol kullanımının serbest olmamasına rağmen, başkalarının hayatına zarar vermemek adına alkollü araç kullanmanın yasaklandığını hatırlatan Erdoğan, şunları dile getirdi: "Aynı şekilde içtiğiniz sigaranın başkalarına zarar vermemesi için de duyarlı olmak durumundasınız. 'Ama efendim, ben alkollü değilim ki' diyor. Canım kardeşim, sen alkollü değilsin ama karşındaki alkollü araç kullanıyor. Sen dikkatlisin tamam, ama adam alkollü. Onun için de direksiyonda alkollü olmayacaksın. İşte o da birisi pasif kullanıcı, öbürü aktif kullanıcı. Bu işin sulusu da kurusu da zarar."

Objektif bakan hiçbir tıp dünyasının temsilcisinden 'bu faydalıdır' diyeni görmediğini aktaran Erdoğan, "Bazen inadına, belli bir miktarda alırsa faydalıdır diyenler var. Arkadaş bütün bu meyvaları, sebzeleri biz nereden yiyoruz? Ya da bu alkollü siz nereden elde ediyorsunuz? Bu meyvelerden elde edilmiyor mu bunlar, üzümden elde etmiyor musun? O zaman onları ye. Bunu da bize doktorlar, sağlıklı düşünenler anlatıyor." dedi. "Ben insanımı seviyorum." diyen Erdoğan, bunu başka yerlere çekmenin de hiçbir anlamı olmadığını söyledi.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

BİZİM Eczanesi

Telefon :0374. 2171722

Adres : Hastane Cad. No:17/A (Orman İşletmesi Karşısı)


ÜNAL Eczanesi

Telefon :0374. 2701042

Adres : Kültür Mah.Şehitler Cad. No: 25/A (Köroğlu Dev.Has.Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler