Omurgalarını Sağlam Tut Bel Ağrısından Kurtul

Ana Sayfa / HABER / Omurgalarını Sağlam Tut Bel Ağrısından Kurtul
Life Fitnees uzmanları, günlük hayatta basit önlemler alınarak, bel ağrısından uzak durmanın mümkün olduğunu bildirdiler.

Life Fitness Akademi'sinin araştırmasına göre, Amerika'daki doktora gitme nedenleri incelendiğinde, sonuçlar bel ağrısının en fazla şikayet alan beş konudan biri olduğunu ortaya koydu. Her beş yetişkinden dördü hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısından şikayetçi oluyor ve bu şikayete sahip kişiler tarafından yılda 26 milyon dolardan fazla harcama yapılıyor.

Rakamlar olumsuz görünse de basit bir gerçek var, günlük hayatta basit önlemler alınarak bu problemden uzak durmak mümkün. Bunu başarabilmek için işte Life Fitness uzmanlarından omurganızı sağlam tutacak öneriler:

-AYAĞINIZLA KALDIRIN-

Uzmanlar, ağrı ve sakatlanma şikayetlerinin büyük bölümünün beli zorlayıcı kaldırma hareketlerinden kaynaklandığının görüldüğünü belirterek, "Yerden bir şey alırken, ister 10 kiloluk dumbbell isterse iki çift çorap alın, belinizi bükerek değil, dizlerinizi kırıp kalçanızla yere çömelerek almayı alışkanlık edinin. Kaldıracağınız yükün ağırlık derecesine göre bacağınızla destek alarak kaldırın. Kaldırdığınız nesneyi mümkün olduğu kadar kendinize yakın seviyede tutmaya çalışarak omurganıza uygulanan kuvveti minimuma indirin" uyarısında bulundular.

-CORE BÖLGENİZİ GÜÇLENDİRİN-

"Birçok kişi core bölgesinin sadece karın kaslarından oluştuğunu düşünse de aslında bu bölge sırt kısmı da dahil olmak üzere vücudun komple orta bölgesini kapsar" diyen uzmanlar şöyle devam etti:

"Core bölgesini güçlendirmek için alt karın kaslarınızı çalıştırmayı deneyin. Yere sırt üstü uzanın ve dizlerinizi düz pozisyonda tutarak ayaklarınızı kaldırın ve vücudunuzla 90 derecelik bir açı yakalayın. Bunu yaparken ayağınızı ya da kalçanızı değil alt karın kaslarınızı kullanarak yapmaya çalışın. Daha sonra başlangıç pozisyonunuza geri dönün. Daha gelişmiş bir deneyim için spor salonunuzdaki Leg Raise ekipmanını kullanabilirsiniz."

-UYKUNUZA DİKKAT EDİN-

Uyku pozisyonunun bel sağlığı için hayati önem taşıdığına dikkat çeken uzmanlar, omurgaya dost uyku pozisyonunu sırt üstü için dizleri hafif havada tutacak şekilde alttan yorgan ve ya yastık destekli olarak gördüklerini belirttiler. Uzmanlar, "Yan pozisyon için ise dizlerin hafif bükülmüş şekilde (daha rahat pozisyon için dizler arasına küçük bir yastık konulabilir.) Dümdüz pozisyonda yatmaktan her zaman kaçının. Bu omurganıza baskıya neden olur.

Ayrıca her zaman doktor tavsiyesine kulak vererek ve değişik egzersiz/tedaviler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışabilirsiniz" önerisinde bulundular.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

BİZİM Eczanesi

Telefon :0374. 2171722

Adres : Hastane Cad. No:17/A (Orman İşletmesi Karşısı)


ÜNAL Eczanesi

Telefon :0374. 2701042

Adres : Kültür Mah.Şehitler Cad. No: 25/A (Köroğlu Dev.Has.Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler