Güneydoğu'yu Dinliyor

Ana Sayfa / HABER / Güneydoğu'yu Dinliyor
Cumhuriyet Halk Partisi Genel başkan yardımcısı Umut Oran'ın CHP tarafından hazırlanacak yeni "Kürt raporu" ile ilgili çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Dün CHP Genel Başkan Yardımcılarından Haluk Koç ile birlikte Mardin'e giden Oran'ın heyetinde Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Mehmet Faraç'ta yer aldı. Faraç dün kaleme aldığı "CHP Güneydoğu'yu dinliyor" başlıklı yazısında Mardin izlenimlerine yer verdi. Mehmet Faraç yazısında şu unsurlar üzerinde durdu;

Mardin Havaalanı Kızıltepe'yi kente bağlayan yol üzerinde... Havaalanına inenleri soldaki çıplak tepelerin üzerine devasa harflerle yazılmış Atatürk'ün bir vecizesi karşılıyor: "Ne mutlu Türk'üm diyene..." Beyaz taşlarla oluşturulmuş bu yazıyı, belli ki askerler yazmış. Çünkü bir tek ağacın, hatta bir çalının bile bulunmadığı o dağın eteklerinde Hulusi Sayın Kışlası var. Kışla o bölgeye yerleştiğinde çevredeki tek ormanlık alan da askerlerin çabasıyla oluşturulmuş.
Mardin, uzaktan terk edilmiş bir harabe gibi görünüyor... 40 dereceye varan sıcaklar kentin tarihini sanki bir buhar bulutunun içerisine gizlemiş.
...........
CHP Güneydoğu'yu Dinliyor...
insanlarına rağmen çarpık kentleşmenin içinde boğulan Mardin, bir dizi sosyo ekonomik sorunun yanı sıra terörden de çok çekmiş.
CHP'liler halkı dinliyor...
CHP'nin yeni Kürt raporunu hazırlamak için Mardin'den yola koyulan heyet, işte bu manzaraları izleyerek bölgenin nabzını tutmaya çalışıyor. Güneydoğu'da kangrenleşmiş sorunun merkezinde neler var?.. Bu soruya yanıt bulmak için bölgede çalışmaya başlayan CHP heyetinde Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Umut Oran, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Tekin Bingöl, Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ve MYK üyesi Mahmut Duyan da var.
Ömerli-Midyat arasında Şenköy beldesine gördüklerimiz çok düşündürücüydü... Şenköy'ün ana caddelerine PKK saldırılarında şehit olmuş Mardinli iki askerin adı verilmiş! Mardin ve Şırnak'a kadar güzergâh üzerindeki beldelerde bu tür manzaralara sıkça rastlanıyor. Bu görüntüler hem terörün ve şiddetin yarattığı paradoksu anlatmaya yetiyor hem de kardeş kavgasını çok güzel özetliyor!
CHP heyeti, Şırnak'ta önce parti binasında, sonra Ticaret Odası'nda yurttaşları dinledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, bölgeye niçin geldiklerini şöyle anlattı:
"Bölgeyi dinlemeye geldik. Bölge ne istiyor, süreci nasıl değerlendiriyor? Amacımız şimdilik bir fotoğraf çekmek. Üçer günlük devreler
halinde 3-4 ay boyunca tüm bölgeyi dolaşacağız. 1989'dan bu yana ne değişmiş göreceğiz. Sonra da çalışmalarımızı bir rapor haline getireceğiz."
Pet şişenin hesabı!..
Haluk Koç'un ardından söz artık Şırnaklılardaydı. işte bir yurttaşın söyledikleri: "Güneydoğu'nun acısı büyüktür.

Dağlarımızda hayvanlarımıza verilecek bir tutam ot yok. AKP bölgeyi görmezlikten geliyor."
Bir başkası, "Bizi kimse makarnayla, kömürle aldatmasın artık" diyor.
Güçlükonak ilçesinden bir CHP yöneticisi ise "Belediyemiz AKP'li ama
kanalizasyonlarımız açıkta akıyor" diye isyan ediyor.
Sözü salondaki gençlerden biri alıyor. Söyledikleri çok çarpıcı:
"Bölgemizde en önemli sorun istihdamın daralması. Habur Sınır Kapısı doğru kullanılmıyor. Paran varsa huzur var."
Aynı gencin söylediği şu satırlar çok şey anlatıyor:
"Türkiye Kürtlüğün dünya üzerinde en güzel yaşandığı yerdir. Sınırımıza birKürdistan kurulacaksa kurulsun ama biz Türkiye'de yaşayıp öleceğiz. Ülkemizi seviyoruz."
Orta yaşlı bir Şırnaklı yurttaş ise devletin terörün bitirilmesine harcadığı parayı bölgeye fabrikalar yapmak için harcamasını istedi. Verdiği örnek çok düşündürücüydü:
"Devlet bir tek şişe suyu Gabar'daki askere ulaştırmak için yüzlerce lira harcıyor. Yazıktır, günahtır! Bu kan artık dursun."
Şırnak'ta CHP heyetine konuşan yurttaşların büyük bölümü ekonomik sorunlardan, işsizlikten ve AKP militanı gibi davranan bürokratlardan yakındı. Özellikle Habur Sınır Kapısı'nın AKP'nin iktidara gelmesinin ardından atıl duruma geldiğini anlatan yurttaşlar, 6 yıl öncesine kadar 3 milyonu aşkın yurttaşın Habur üzerinden yapılan ticaretle geçimini sürdürdüğüne ancak bölgenin artık sefil durumda olduğuna dikkat çektiler.
Ancak yurttaşlar arasında Güneydoğu'daki sorunu politikanın merkezine oturtanlar da hiç de azımsanacak gibi değildi. CHP içerisinde politika yapan bölgenin önemli isimlerinden birinin söyledikleri üzerinde de çok düşünmek gerekiyor:
"CHP hükümete baskı yapsın. AKP, BDP'yle de MHP'yle de biran önce masaya otursun. Devlet BDP'yle oturmasa konuşmasa, bize de burada huzur yok. Bizi buralarda yalnız bırakmayın. Bizi kaderimize terk etmeyin."
Güneydoğu sorununu etnik ve politik çizgi üzerinde analiz eden yurttaşlar ısrarla CHP'nin bölgeye daha sıklıkla gelmesini, yurttaşları kucaklamasını istediler.
Bir yurttaş PKK'nin bölgedeki varlığını anlatırken çok şaşırtıcı saptamalar yaptı, işte onun söyledikleri:"Bu mesele çözülecekse eğer Apo'yla konuşulması gerekiyorsa konuşmak lazım. PKK bölgede bir gerçek ve giderek güçleniyor. Olayı sadece işsizliğe, ekonomiye getirirsek yanlış yaparız. Biz barışı, huzuru, sevgiyi ve kardeşliği istiyoruz. Sorun neredeyse uzlaşılmasını istiyoruz. CHP bu sorunu çözmek için görev üstlensin. Kılıçdaroğlu'ndan umutluyuz."2002 seçimlerinden sonra bölgede taban yitiren CHP heyeti bugün Mardin, yarın ise Diyarbakır'da hem yurttaşları hem de sivil toplum örgütlerini dinleyecek.
Amaç bölgenin kanayan yarasına derman bulabilmek. Bölgedeki yurttaşlar CHP heyetinin gezisinden umutlular. Çünkü Güneydoğu'da toplum şiddet yorgunu ve bu yüzden çözüm için yola çıkan herkese kucak açıyorlar.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

İKLİM Eczanesi

Telefon :0374. 2101434

Adres : Sağlık Mahallesi Güleç Sokak No:16 Bolu (Latife Hanım Anaokulu yanı)


ÇAĞLA Eczanesi

Telefon :0374. 2122016

Adres : Tabaklar Mah.Hastane Cad. No:27/1(Kadın Doğum Has.Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler