Türkilizce Değil Türkçe

Ana Sayfa / HABER / Türkilizce Değil Türkçe
TRT Baş Spikeri Şener Mete, '' Dile yapılan yatırım asla boş bir yatırım değildir'' dedi.
TRT Baş Spikeri Şener Mete, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde gerçekleşen "Eğitimdeki Gelişmeler ve Kültürel Paylaşım" Semineri'nde güzel konuşma dersi verdi.
Milli Eğitim bakanlığı tarafından gerçekleştirilen program kapsamında 20 farklı ülkeden Bolu'ya gelen 79 Türkoloğa diksiyon dersi verdiğini ifade eden Mete, yurt dışındaki Türk vatandaşlarının ve Türkologların Türkçeyi güzel konuşmaya ihtiyacı olduğu intibasına vardığını belirtti.
Amerika Birleşik Devletleri'nin ve İngiltere'nin İngilizceyi bir dünya dili haline getirmek için çok büyük yatırımlar yaptığını da hatırlatan Mete, ''Bizim yapmamız gereken, her şeyden önce kendi tarihsel coğrafyamızda Türkçeyi bir ortak dil haline getirebilmek, sonra da Türkçenin gücünü dünyaya ispat edebilmek. Bunun yolu da bence hem yazdıklarımızın hem de konuştuklarımızın doğru Türkçe olmasından geçiyor. Bu yüzden bu alana yatırım yapmanın gerekliliğine inanıyorum'' dedi.'Dile yapılan yatırımın boş bir yatırım olmadığını da sözlerine ekleyen Şener Mete ;"Bu katlanarak geri dönen bir yatırım. Çünkü Türkolog Türkçeyi güzel konuşursa, onun öğrencisi de güzel konuşacaktır. Onlardan eğitim alan herkeste güzel konuşacaktır. Böylece Türkçe dünyada etkili, anlaşılır, açık ve pürüzsüz diller arasına girecektir."diye konuştu.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

EGE Eczanesi

Telefon :0374. 2176340

Adres : Karamanlı Mah.İsmet Paşa Cad.No:68/A (Ümit Disco Karşısı )


YAMANER Eczanesi

Telefon :0374. 2701100

Adres : Sağlık Mah.Sigorta Sok.1No.25/3(Köroğlu Devlet Hastanesi Polikinlikler Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler