Atık Suların Atılması

Ana Sayfa / HABER / Atık Suların Atılması
AİBÜ 4. Ulusal Limnoloji Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı. Limnoloji (içsular) alanında ulusal ölçekte düzenlenen ve üç gün süren sempozyum son gün gerçekleştirilen panel ve kapanış oturumunun ardından sona erdi.
Ulusal düzeyde limnoloji alanında çalışan bilim insanlarını bir araya getiren 4. Ulusal Limnoloji Sempozyumu 4-6 Ağustos tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. İki yılda bir yapılan ve daha önce sırasıyla İstanbul, 19 Mayıs ve Ege Üniversiteleri'nin ev sahipliği yaptığı sempozyum bu yıl AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı tarafından düzenlendi."Farklı disiplinlerdeki görüşleri bir araya getirerek, iç sular alanındaki bilimsel gelişmeyi sağlamayı" amaçlayan sempozyumun ilk gününde açılış konuşmalarını yapan Kongre Başkanı Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu ve AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun bu önemli sempozyuma ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Limnoloji alanına uzun yıllar emek vererek iz bırakmaları nedeniyle plaket sunulan Prof. Dr. Dinçer Gülen, Prof. Dr. Nurettin Meriç kısa birer konuşma yaparken Prof. Dr. Yalçın Şahin ve Prof. Dr. Fethi Akşıray adına plaketleri kabul eden temsilcileri de sempozyuma emeği geçenlere teşekkürlerini sundular.
5. Limnoloji Sempozyumu 2012 yılında Eğirdir'de düzenlenecekProf. Dr. Dinçer Gülen'in Türkiye'deki Limnolojik Çalışmaların Tarihçesi'ni anlattığı açılış sunumuyla başlayan ve 47 sunum, 29 poster oturumdan oluşan sempozyumun son gününde düzenlenen panelde panelistler, sulakalanlarda karşılaşılan çevre sorunlarını ele aldılar. AİBÜ'nün yanı sıra TÜBİTAK, Limnoloji Derneği, Biyolojik Araştırmalar ve Doğal Hayatı Koruma Topluluğu (BADOK), Mudurnulular Derneği ve Danone Akmina tarafından desteklenen sempozyum, panelin ardından düzenlenen kapanış oturumuyla sona erdi. Poster sunumlarında ödül alan yüksek lisans ve doktora öğrencilerin ödüllerinin verildiği kapanış oturumunda yapılan oylama sonucunda 2012 yılında gerçekleştirilecek olan 5. Limnoloji Sempozyumu'nun Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi tarafından düzenlenmesi kararlaştırıldı.
"Sulak alanların korunmasıyla ilgili çalışmalar desteklenmeli"

30 üniversite ve 10 kamu kurumundan 147 kişinin katılımıyla gerçekleşen sempozyumu değerlendiren Kongre Başkanı Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, sucul alanlara ilişkin çalışmalarda uzman kişilere başvurulması, sucul alan yaratmak için gölet yapılan yerlerin çok özenli seçilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Külköylüoğlu, "Sulak alanların doğal yapılarının korunması, suya bağımlı biyoçeşitliliğe dair envanter çalışmaları yapılması ve biyoçeşitliliğin korunma statülerinin yükseltilmesi gerekiyor. Atık suların arıtılmasına ilişkin yasal çalışma ve kontroller düzenli yapılmalı. Tüm bunların yapılması için içsularda yapılan çalışmalara verilen desteğin artırılması, gerek üniversiteler gerekse diğer özel ve kamu kuruluşlarının ortak çalışmalar yapması zorunlu. 2. Olağan Genel Kurulu Toplantısı'nı gerçekleştiren Limnoloji Derneğimiz, Limnoloji alanında her seviyedeki kişi ve kurumların bilgilendirilmesi ve eğitimine yönelik çalışmalara bugüne kadar olduğu gibi katkı sunmaya devam edecektir" diye konuştu.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

BİZİM Eczanesi

Telefon :0374. 2171722

Adres : Hastane Cad. No:17/A (Orman İşletmesi Karşısı)


ÜNAL Eczanesi

Telefon :0374. 2701042

Adres : Kültür Mah.Şehitler Cad. No: 25/A (Köroğlu Dev.Has.Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler