Bolulu Hafız Birinci Oldu

Ana Sayfa / HABER / Bolulu Hafız Birinci Oldu
Türkiye Hafızlık Final Yarışması'nda, kadın hafızlar birinci olmak için ter döktü. Hafızlık, tecvid ve güzel okuma kategorilerinde ter döken hafızlar arasında birinciliğe Bolu Sultan Köyü Kur'an Kursu öğretmeni Çiğdem Büyükyazıcı layık görüldü.
Camiler ve Din Görevliler Haftası çerçevesinde Bursa'nın ev sahipliği yaptığı 2. Türkiye Hafızlık Türkiye Yarışması'nda, kadın vaizler ve Kur'an kursu öğreticileri hünerlerini sergiledi. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Fethiye Kültür Merkezi'nde düzenlenen yarışmada, davetiler salonu tıklım tıklım doldurdu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Bursa olarak hafızlık Türkiye Şampiyonası'na ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Gündüz, "Bayan hafızlarımız hem bize Kur'an-ı Kerim ziyafeti verecek hem de birinci olmak için yarışacak. Sayıları her geçen gün artan bayan hafızlarımızın Bursa'da yarışıyor olmaları bizim için büyük bir şans. Yarışmanın güzel neticelere vesile olmasını diliyorum. Bütün olumsuzluklara rağmen Allah kelamına aşk devam ediyor. Bütün zorluklara rağmen Türkiye, dünyada hafız sayısı en çok olan ülkelerin başında geliyor" dedi.

"BAYAN HAFIZLARIN SAYISI 10 BİNLERİ AŞTI"

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Bekaroğlu, yarışmada her bayan hafıza 3 soru yöneltileceğini söyledi. Kur'an-ı Kerim hakkında bilgi veren Bekaroğlu, "Kur'an, Allah tarafından Cebrail vasıtasıyla Arapça olarak Hz. Muhmmed Aleyhisselam tarafından indirilen, okunmasıyla ibadet edilen ve sevap kazanılan Fatiha suresi ile başlayıp Nasr suresiyle biten, 723 bin 15 harften, 77 bin 439 kelimeden, 6 bin 236 ayetten ve 114 süreden oluşan, başkasının benzerini getirmede aciz kaldğı bir
eserdir. Allah insanlara akıl vermekle yetinmemiş, ilk insanlardan itibaren peygamberler göndererek onlara doğru yolu göstermiştir. Sayıları 10 bini aşan bayan hafızlarımıza yönelik bu tür yarışmaların devamını sağlayacağız" açıklamasını yaptı.
Birinci Sultan köyünden çıktı Konuşmaların ardından 8 ayrı bölgedeki yarışmalarda birinci olarak final yarışmasına katılmaya hak kazanan 8 kadın hafız, becerilerini sergiledi. Hafızlar, jüri üyeleri tarafından kendilerine yöneltilen 3 soruyu 5'er dakikalık sürelerle cevapladı. Hafızlık, tecvid ve güzel okuma kategorilerinde ter döken hafızlara, akrabaları da destek verdi.
Yaklaşık 4 saat süren yarışma sonucu jüri üyeleri sonuçları açıkladı. Eskişehir bölgesinden katılan Bolu Sultan Köyü Kur'an Kursu öğretmeni Çiğdem Büyükyazıcı birinci olurken, Yozgat'tan yarışmaya katılan Çengeltepe Kız Kur'an Kursu öğretmeni Sultan Kafadar etkinlikte ikinci olmayı başardı. Yarışmada üçüncülüğü ise Antalya bölgesi birincisi İzmir'in Ödemiş ilçesinden gelen Ayşe Boyacı Kız Kur'an Kursu öğretmeni Netice Acarlı oldu.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar