Kredilere Dikkat

Ana Sayfa / HABER / Kredilere Dikkat
Bolu Esnaf ve Sanatkârlar odaları birliği başkanı Tahir Gayret KOSGEB ve T. Halk Bankası tarafından uygulamaya konulan kredi destek programları hakkında açıklamalar yaptı.

Bolu ESOB başkanı Tahir Gayret KOSGEB İcra Komitesi tarafından kabul edilen ve KOBİ'lerin kullanımına açılacak olan 6 yeni destek programının uygulamaya konulduğunu söyledi. Gayret KOBİ Proje Destek Programına, Araştırma Geliştirme, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Programına, Girişimcilik Destek Programına, İşbirliği-Güçbirliği Destek Programına ve Genel Destek Programına başvuruların başladığını vurgulayarak;"Destek programlarında kredi yerine hibe esaslı desteklerinin söz konusudur, KOBİ'lerin ya da meslek kuruluşlarının sunacakları projelere değişen oranlarda hibe desteği sağlanacaktır. Bu destek programlarına ilişkin detaylı bilgi www.kosgeb.gov.tr ve www.tesk.org.tr internet adresinde yer almaktadır. Esnaf ve sanatkârlarımız destek programlarına başvuru süreci ve koşulları hakkındaki bilgileri, KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüklerinden alabileceklerdir. Destek programlarından yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkârlarımızın öncelikle KOSGEB Veri Tabanına kaydolmaları veya kayıtlarını güncellemeleri gerekmektedir. KOSGEB Veri Tabanına kayıt işleminden sonra KOBİ Beyannamesi ve KOBİ Bilgi Dokümanı doldurulacak ve bilgisayar çıktısı alınacaktır. Bu dokümanlarla birlikte; imza sirküleri, Esnaf ve Sanatkar Sicil Gazetesi (varsa değişikliğin yapıldığı sicil gazetesi) ve ilgili odadan alınan ve faaliyet alanını gösteren belge ile birlikte KOSGEB Hizmet Merkezine başvuruda bulunulacaktır. Esnaf sanatkârlarımız, desteklenmesini öngördükleri projeleri ya da proje fikirlerini öncelikle KOSGEB Hizmet Merkezlerindeki KOBİ uzmanları ile birlikte değerlendirecek ve sonrasında projelerini KOSGEB'e sunacaktır."dedi.

"İş Yerimi Yeniliyorum Kredisi"

KOSGEB Veri Tabanına kayıt olmak isteyen esnaf ve sanatkârların Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreterliğinden ve Meslek Odalarının Genel Sekreterliğinden yardım alabileceklerine de işaret eden Gayret; "T. Halk Bankası tarafından; KOBİ'lerin, serbest meslek mensupları ile esnaf ve sanatkarların iş yerlerinin tadilatı ve dekorasyonu için "İş Yerimi Yeniliyorum Kredisi" uygulamaya konulmuştur. Söz konusu kredi; tadilat işleri, tadilat amaçlı inşaat, onarım ve izolasyon, kapı, pencere, döşeme ve çatı yenileme, doğalgaz dönüşümü harcamalarını; dekorasyon işleri ise her türlü mobilya, teçhizat ve tefrişat harcamaları ile tezgah, reyon, stand, vitrin gibi mahaller ile reklam panolarına yönelik harcamaları içermektedir. Kredi; KOBİ'ler ve serbest meslek mensuplarına 5 bin TL ve üzeri tadilat ve dekorasyon harcamaları için kullandırılmakta ve % 0,75'ten başlayan aylık faiz oranı ile azami 6 ay ödemesiz dönem olmak üzere 36 ay vadeye kadar kullandırılmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) ortağı işletmeler ise krediyi azami 36 ay vade ve kooperatif kredilerine uygulanan % 6,5 faiz oranıyla kullanabilecektir. ESKKK ortakları için kredi üst limiti kooperatifin şahıs üst limitine göre belirlenirken, ESKKK ortağı olmayan işletmeler krediden 50 bin TL'ye kadar yararlanabileceklerdir. Azami 6 ay ödemesiz döneme sahip kredinin geri ödemeleri aylık ya da 3 aylık eşit taksitlerle yapılabilecektir. Söz konusu kredi paketi ile ilgili detaylı bilgilere www.halkbank.com.tr adresinden ulaşılabilmektedir.KOSGEB destekleri ve T.Halk Bankası "İşyerimi Yeniliyorum" kredisi ile ilgili başvuruda bulunmak isteyen esnaf ve sanatkârlarımızın önemine sunuyorum" şeklinde konuştu.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

HÜLYA Eczanesi

Telefon :0374. 2176424

Adres : Köroğlu Mah. Yağmur Sokak No:5/A(60.yıl ilköğretim ve 80. yıl sağlık ocağı yanı)


ZEYNEP Eczanesi

Telefon :0374. 2705453

Adres : Sağlık Mah.Şehitler Cad.No:32/7 Merkez/BOLU (Köroğlu Dev.Has.Polikinlikler Girişi)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler