Türkçe Öğrenecekler

Ana Sayfa / HABER / Türkçe Öğrenecekler
Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı tarafından kabul edilen Erasmus Yoğun Türkçe Dil Kursu Projesi kapsamında, 14 farklı ülkeden gelen 68 öğrenciye SAÜ'de bir ay boyunca Türkçe eğitimi verilecek.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Binnaz Baytekin, 14 farklı ülkeden 68 öğrencinin Türk dilini ve kültürünü öğrenmek için gelmelerinin kendilerini çok memnun ettiğini ifade etti.

Bünyesinde 55 bin öğrenci, 2 bin akademik ve idari personel, 250 yabancı öğrenci barındıran SAÜ'de, 8 fakülte, 2 yüksek okul, 2 enstitü, 12 meslek yüksek okulu, 16 araştırma merkezi ve 96 öğrenci topluluğu bulunduğunu anlatan Baytekin, "Üniversitemiz Erasmus Programı ile Avrupa'ya öğrenci göndermede birinci ve ikinci sırada olmuş, geçen yıl Avrupa'ya 275 öğrenci göndermiştir. Bu yıl ise 488 öğrenci gidecektir. Üniversitemiz Amerika'dan Avustralya'ya kadar uzanan geniş bir yelpazede yüzlerce üniversiteyle bilimsel, akademik, sosyal ve kültürel işbirliği halindedir" dedi.

Dünyayı, insanları, kültürleri ve yenilikleri yakından tanıyıp öğrenmek, ön yargıları yıkmak, barış içinde kardeşçe yaşamak için yabancı dil öğrenmenin önemine işaret eden Baytekin, "Bugün yeryüzünde 500 milyona yakın insan Türkçe konuşuyor. Dünyanın her yerinde Türkçe kursları, Türkiyat enstitüleri ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri açılıyor. Türkiye'ye olan kültürel, ekonomik, turistik, eğitimsel ilgi çok büyük" diye konuştu.

SAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahdettin Sevinç de Türkiye'nin Erasmus Yoğun Dil Kursu düzenleyen 23 ülke arasında yer aldığını kaydederek, SAÜ'nün 2010-2011 akademik yılında Türkiye'de Erasmus Yoğun Dil Türkçe Kursu düzenleyen 11 üniversite arasına girmeyi başardığını belirtti.

Yabancı öğrenciler, 120 saat sürecek kurs boyunca Türk dilini ve kültürünü öğrenme ve yakından tanıma fırsatı bulacak.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

EGE Eczanesi

Telefon :0374. 2176340

Adres : Karamanlı Mah.İsmet Paşa Cad.No:68/A (Ümit Disco Karşısı )


YAMANER Eczanesi

Telefon :0374. 2701100

Adres : Sağlık Mah.Sigorta Sok.1No.25/3(Köroğlu Devlet Hastanesi Polikinlikler Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler