Aldığımı Geri Vermek İstiyorum

Ana Sayfa / HABER / Aldığımı Geri Vermek İstiyorum
Bolu Bağışçılar Vakfı'nın en aktif destekçisi olan Haldun Taşman Sabah gazetesinden Şelale Kadak'ın sorularını cevapladı
Arizona'da iflasın eşiğinden kurtarıp, 200 milyon dolar ciro yapar hale getirdiği şirketi satıp, mal varlığının büyük bir kısmını 2008'de New York'ta kurduğu Türk Bağışçılar Vakfı'na veren Haldun Taşman, "Benim parayla işim kalmadı. Aldığımı geri vermek istiyorum" dedi

İnsan paraya doyar mı?

"Yeteri kadar kazandım" dedikten sonra artık topluma geri ödemeliyim duygusuna nasıl gelir insan? Ölüm gerçeğinin bilincinde olup, o gün gelmeden önce o güne kadar kazandıklarını paylaştırmaya kalktığında aklına ilk çocukları değil de o parayla değişebilecek onlarca, yüzlerce hatta binlerce insan hayatı geldiğinde artık o bir hayırsever midir? İki yıl önce ABD'de göçmen geldiği ülkeye yaptığı katkılar nedeniyle onur madalyası ile ödüllendirilen Taşman, 30 yıl önce kurulan Arizona Community Foundation'ın mütevelli heyetinde. 2008 yılında New York'ta Turkish Philanthropy Funds'ı (Türk Bağışçılar Vakfı) kurdu. Bolu Bağışçılar Vakfı'nın da hem en büyük hem de en aktif destekçisi.

Ortağı olduğunuz The Tech Group'u niye sattınız?

Çünkü, ortağım da ben de artık tüm vaktimizi hayır işlerine ayırmak istiyorduk. 'Ben satmayayım, yaşlanalım. Başkaları idare etsin'le olmuyor. Bizim işimizde 7 gün 24 saat çalışmamız gerekiyordu. Çok problem çözmeniz gereken bir işti bizimkisi. O nedenle satmak daha doğruydu. Hiç pişman değilim.

Hayırseverlik ikinci bir iş hayali gibi mi?

Böyle bir hayat istiyordum. Hayatımın en zevkli kısmı bu seneler diyebilirim. Biz bu işten güzel bir şekilde çıkıp, toplumdan aldığımızı topluma vermek istedik. Bugünlere başkalarından yardım alarak geldiğimi düşünürüm hep. Şirketin vakfını kurduk önce. Türkiye'den, Amerika'da büyümek isteyen şirketlerden Cebit'i Arizona State Üniversitesi'nin inovasyon merkezine getirdik. Çok da iyi oldu. Türk Telekom'un dikkatini çekti daha sonra.Vitamin diye proje yapmışlardı.Şimdi başka bir şirkete yardımcı oluyoruz. Fırsat neredeyse değer katmak için o tarafa bakıp kullanmaya çalışıyoruz. Colombia Üniversitesi'nde öğrenci okutmak beni çok mutlu ediyor.

İnsan paraya doyuyor mu?

Bu soru aklımda hep. Sanırım benim de eşimin de parayla hiç işi kalmadı. İnsanların önce karnı doyacak, sonra gözü doyacak. Zordan ve yoktan gelenin gözü doymuyor. Türkiye'de 38 tane milyarder olduğu söyleniyor ama vakıf işine gir e n l e r çok değil. Rektörlerden duyuyorum. Üniversite kuran insanlar telefon açıp yanındaki insanlar için burs arıyormuş. 'Sen varlıklısın, niye vermiyorsun' dendiğinde 40 dereden su getiriyorlarmış.

'KIZLARIM PARA İSTEMİYOR'

Peki çocuklarınız 'Bu para bizim, niye bunları bize vermeyip bağış yapıyorsunuz' demiyor mu?
Öyle demedikleri gibi bize, 'Siz o paranın hepsini hayır işlerine verin. Biz de sizin yolunuzdan gidelim' diyorlar. Kızlarım para vermenin onlara kötülük yapmak demek olduğunun bilincinde. Para vererek bizdeki motivasyonu ve hırsı elimizden almayın diyorlar. New York'ta kurduğumuz vakfın içinde küçük kızım da var. Ben söylemeden, 'Sana bir şey olursa ben devam edeceğim' diyerek söz verdi.

Varlığınızın tamamını vakfa mı koydunuz?

Büyük bir kısmını verdim. Diğer kısımlarını da vasiyetname ile belirledim. Warren Buffet ve Bill Gates, "Varlığınızın yarısını verin" diyor. Ben üçte birini şu anda verdim. Geri kalanın da yarısını vereceğiz. Biraz da kızlara bırakıyoruz ama o da biliyorsunuz Amerika'da miras vergisi çok fazla, vergi vermek yerine hayır yapmak çok daha iyi. Onlar da hayır işlerine harcamak istiyorlar.

Sizce hayırseverlik konusunda gençler ikna olur mu?

Genç yaşta insanlar bunu düşünmüyor, düşünmek istemiyor. Yaşlılar da öyle. Ben tanıyorum öyle birkaç kişi. 85 yaşında. Ben ölmeyeceğim diyor. Oysa insanlar düşünmüyorlar ki servetlerini ne yapacaklarını planlamazlarsa, bu paralar yanlış insanların eline geçiyor. Bilseler herhalde çok üzülürler.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

EGE Eczanesi

Telefon :0374. 2176340

Adres : Karamanlı Mah.İsmet Paşa Cad.No:68/A (Ümit Disco Karşısı )


YAMANER Eczanesi

Telefon :0374. 2701100

Adres : Sağlık Mah.Sigorta Sok.1No.25/3(Köroğlu Devlet Hastanesi Polikinlikler Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler