Bu İkiyüzlülük Değil De Ne Peki?

Ana Sayfa / HABER / Bu İkiyüzlülük Değil De Ne Peki?
Türkiye Komünist Partisi Bolu İl Örgütü, "İsrail tarafından Kudüs'te yapılacak olan OECD toplantısının, "Kudüs'ün fiilen başkent olarak tanınmasına yol açacağı" gerekçesiyle İngiltere ve İspanya'nın dahi boykot ettiğini ama AKP hükümetinin bu toplantıya katılacağını" açıkladı
TKP Bolu il örgütünün açıklamasında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD), iki yılda bir Dünya Turizm Konferansı düzenlediğine dikkat çekilerek bu seneki toplantıya ev sahipliği yapacak olan İsrail'in toplantıyı Kudüs'te düzenleme kararı aldığını vurguladı. Kudüs'ün uluslararası statüde bir kent olmasının birçok ülkenin itirazına yol açtığına işaret edilen açıklamada " İngiltere ve İspanya, toplantıya katılmama kararı aldılar. İki ülke, bu kararlarına gerekçe olarak toplantıya katılmanın, İsrail tarafından tek taraflı ilan edilen Kudüs'ün başkent statüsünün fiilen tanınması anlamına geleceğini gösterdiler. Türkiye ise toplantıya katılacak olan ülkeler arasında. Gerçekten de İsrail'in böyle bir diplomatik hesabı olduğu anlaşılıyor, zira Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın aşırı sağcı "Evimiz İsrail" partisinden olan İsrail Turizm Bakanı Stas Misezhnikov da benzer bir açıklama yaparak, toplantıya katılacak ülkelerin Kudüs'ün başkent statüsünü fiilen tanımış olacaklarını söylemiştir" denildi.
BM kararları ihlal ediliyor
30 Temmuz 1980'de İsrail parlamentosu'nun Kudüs'ün "bütün ve birleşik olarak" İsrail'in başkenti olduğunu kabul ettiğine de dikkat çeken TKP Bolu il örgütünün açıklamasında şu ifadelere yer verildi; "Oysa kent, 1947 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler Paylaşım Planı uyarınca corpus separatum, yani bölünmüş gövde statüsünde. Bu nedenle BM, İsrail'in Kudüs Yasası'nı kabul etmesi üzerine 478 no'lu kararını aldı. 478 no'lu BM kararı, İsrail'in söz konusu yasası için "geçersizdir, kanuni bağlayıcılığı yoktur ve vakit kaybetmeden iptal edilmesi gerekmektedir" diyor ve BM'ye üye devletlerin İsrail'e yaptırım uygulamak amacıyla Kudüs'teki büyükelçiliklerini çekmelerini talep ediyor. Bugün hemen hiçbir ülkenin Kudüs'te büyükelçiliği yok. İşte AKP, tüm bu hukuku hiçe sayarak, Filistinliler'in en büyük mücadelelerinden birisi olan Kudüs'ün statüsü konusunda buranın İsrail'in başkenti olduğunu tanıyacak bir adım atmaya hazırlanıyor"

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

DAMLA Eczanesi

Telefon :0374. 2702880

Adres : Sağlık Mh.Dodurga Cd.Kutlu Apt.No:57 (Çağsu Hastanesi Karşısı)


ÖZCAN Eczanesi

Telefon :0374. 2181990

Adres : Tabaklar Mah. Hastane Cad. Talu Apt. No:15(Orman İşletmesi Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler