Sak'a Yeni Ödül Taiwan'dan

Ana Sayfa / HABER / Sak'a Yeni Ödül Taiwan'dan
Yaptığı "Balık" resimleriyle tanınan ve dünyanın pek çok ülkesindeki etkinliklerde yer alarak, ödüller alan, Bolu'lu Ressam Şenol Sak, son olarak Çin-TAIWAN'da katıldığı Uluslararası Exlibris Sergisinde,"Başarı Ödülü" aldı. ÇİN-Taiwan, Exlibris Derneği (TEA), Uluslararası Exlibris Federasyonu (FISAE) ve Taipei Yerel Hükümeti tarafından düzenlenen "16.Taiwan Intarnational Exlibris Exhibition" adlı sergide Sak'ın,"Balık" konulu Exlibris Eseri ödüle layık görüldü. Eserleri değişik ülkelerdeki çok sayıda resmi ve özel koleksiyonda yer alan sanatçı, daha öncede değişik ülkelerden ödüller almıştı. Ressam Şenol Sak'ın ödül aldığı sergi, bu yıl içerisinde, başta Taiwan ve bazı uzakdoğu ülkelerinde sergileniyor. Ayrıca, Etkinlikle ilgili, kapsamlı bir"Sergi Kataloğu" hazırlandı.

Exlibris Nedir;

Exlibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalardır. Kitabın kartviziti ya da tapusudur. İngilizce "Bookplate" olarak da bilinen Exlibris, kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Bir mülkiyet işareti, sahiplenme göstergesi olmanın yanında kitabın hırsızlığa karşı korunmasını sağlama işlevinin de olduğu söylenebilir. Sözcük olarak 'nın kitabı, ...'nın kitaplığına ait veya ...'nın kütüphanesinden anlamına gelir.
15.yy da, Almanya'da ortaya çıkan Exlibris, aynı zamanda önemli bir iletişim aracıdır. En fazla 13 cm dir. Bir ihtiyaç grafiği olarak dogmasına karşın, estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. Sanatı, insanın elleri arasına, kitapların içine kadar getirir, onun büyüleyici sıcaklığını hissettirir. Çok uzun bir geçmişe sahip bu sanat dalı, yapıldığı döneme ait kültürel, tarihsel özellikleri günümüze taşıması nedeniyle de ilgi çekmektedir.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

BİZİM Eczanesi

Telefon :0374. 2171722

Adres : Hastane Cad. No:17/A (Orman İşletmesi Karşısı)


ÜNAL Eczanesi

Telefon :0374. 2701042

Adres : Kültür Mah.Şehitler Cad. No: 25/A (Köroğlu Dev.Has.Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler