Isınmak İçin Çikolataya Yüklenenler

Ana Sayfa / HABER / Isınmak İçin Çikolataya Yüklenenler
Konya Özel Selçuklu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Nergiz, kış aylarında beslenme ile ilgili önemli bilgiler verdi. Soğuk kış günlerinde fazla kilolara dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Nergiz, "Kışın ısınmak için tercih edilen çikolata gibi karbonhidrat içeriği yüksek olan besinlerin emilimi hızlı olduğu için çok çabuk enerji sağlar. Ancak bu durum günlük kalori alımını artırmakta yine kilo alımına neden olmaktadır." dedi.

Sağlıklı beslenmek için önerilerde bulunan Nergiz, soğukların gelmesiyle grip, nezle gibi hastalıklarda artış olduğu gibi kiloların da artmaya başladığını söyledi. Havaların soğumasından dolayı insanlarda hareketliliğin azaldığını bildiren Tuba Nergiz, kış aylarında hareketsiz kalmanın, metabolizmanın yavaşlamasına yol açtığını belirtti. Bunun da tüketilen yiyeceklerin kilo yapmasına neden olduğunu aktaran Nergiz, soğuk havalarda kilo almanın İkinci bir nedeninin ise vücut ısısındaki düşüşten kaynaklandığını dile getirdi.

İnsanların ısınmak için çikolata tarzı besinleri tercih ettiğini sözlerine ekleyen Nergiz "Çikolata gibi karbonhidrat içeriği yüksek olan besinlerin emilimi hızlı olduğu için çok çabuk enerji sağlar ancak bu durum günlük kalori alımını artırmakta yine kilo alımına neden olmaktadır." dedi. Kilo almamak ve soğuk kış günlerinde grip ve nezleden korunmak için önerilerde bulunan Dyt. Tuba Nergiz, öğün sayısı ve düzenine dikkat edilmesi gerektiğini ve ana öğünün yanında ara öğünlerin de ihmal edilmemesinin önemli olduğunu ifade etti.

Gece atıştırmaktan kesinlikle uzak durulmasını ifade eden Nergiz, şunları söyledi: "Su içmek kesinlikle ihmal edilmemelidir ve günde en az 10 su bardağı su içilmelidir. Egzersizler ihmal edilmemelidir. Bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Isınmak için çikolata gibi besinler yemek yerine bitki çaylarının içilmesi daha sağlıklı bir tercih olacaktır."

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Sait Önal ise, salgın hastalıklardan korunmak için hapşırma ve öksürme sonrasında ellerin mutlaka yıkanması gerektiğini, kışın ağız ve burun temizliğine dikkat edilmesinin de önemli olduğunu ifade etti. Hasta olan kişilerden uzak durmanın ve yakın temasa girmemenin son derece önemli olduğuna değinen Önal, "Özellikle bebek ve çocuklar için bu daha da önemlidir. Metabolizmaları yetişkinlere göre daha zayıf olan çocuklar hasta olan kişilerden uzak tutulmalı, hastalık sahibinin bulunduğu odada bulundurulmamalıdır." uyarısında bulundu.

Tek kullanımlık mendiller ve havluların kullanılmasının da sağlık açısından önemli olduğunu bildiren Dr. Sait Önal şöyle konuştu: "Çocukların Oyuncakları sürekli temiz olmalıdır. Oyuncaklar evin her yerinde olmamalıdır. Dışarıda her ne kadar kirli bir hava olsa da evlerin havalandırılması önemlidir."

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

İKLİM Eczanesi

Telefon :0374. 2101434

Adres : Sağlık Mahallesi Güleç Sokak No:16 Bolu (Latife Hanım Anaokulu yanı)


ÇAĞLA Eczanesi

Telefon :0374. 2122016

Adres : Tabaklar Mah.Hastane Cad. No:27/1(Kadın Doğum Has.Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler