Dünya Üniversiteler Kongresi

Ana Sayfa / HABER / Dünya Üniversiteler Kongresi
Prof. Dr. Akdemir, ÇOMÜ tarafından düzenlenen "Küresel Sorunlar Çerçevesinde Üniversitelerin Yeni Hedef ve Görevleri Neler Olmalıdır?" temalı "Dünya Üniversiteler Kongresi"nin kapanış panelinde, kongrenin vurguladığı en önemli noktanın, üniversitelerin yeni görevler üstlenip, değişim göstermelerinin zorunluluğu olduğunu söyledi.

Akdemir, şöyle dedi: "İş hayatı, sosyal ve politik hayat ya da sivil toplum örgütlerinde daha önemli ve anlamlı bir yere sahip olabilmek için üniversite diploması elde etmek vazgeçilmez bir gerekliliktir. Ancak üniversitelerin yalnızca diploma dağıtması yeterli değildir. Üniversitelerin görevleri daha geniş alanlara yayılmalı ve yeniden tanımlanmalıdır."

Akdemir, üniversitelerin, küresel terörün önlenmesi ve çözülmesi, küresel ısınma, doğal afetler, krizler, küresel açlık, gelir dağılımındaki eşitsizlik, yetersiz sağlık ve eğitim hizmetleri, bölgesel çatışmalar ve küresel göçle bağlantılı felaketler gibi bir dizi konuya da eğilip, bunlarda görev üstlenmesi gerektiğini bildirdi.

-KÜRESEL TERÖRÜN ÖNLENMESİ-

20. yüzyılda terörizmin belirli bölgelere hapsolmak yerine, uluslararası bir tehdit halini aldığı uyarısında bulunan Prof. Dr. Akdemir, buna rağmen her ülkenin, uluslararası bazda ortak tedbirler almak yerine, kendi yasalarında ayrı bir terör tanımı yaptığını, terörizmle farklı şekillerde mücadele ettiğini belirtti.

"Asıl üzücü nokta, silahlar terörizmle mücadelede artık etkili olamamaktadır" diyen Akdemir, terör sorununun, ancak kurulu bir eğitim sistemi ve ortak hareketle çözülebileceğini kaydetti.

Üniversitelerin, sosyal duyarlılık sahibi aktörler olarak hayati bir rol üstlendiğini ifade eden Akdemir, bu role bağlı olarak üniversitelerin araştırma yapma, bilimsel veriler sunma ve akademik çalışmalar yoluyla yoksulluğun önlenmesi için alternatif çözümleri tartışmaya açma sorumluluğuna sahip olduğunu bildiren Akdemir, gelişmiş bazı ülkelerin çevre sağlığı konusunda iyi performans gösterirken, iklim değişikliği ve yayım göstergeleri konusunda düşük performans gösterebildiğine işaret etti.

-"ÜNİVERSİTELER KENDİLERİNİ SORUNLARDAN SOYUTLAYAMAYACAK"-

Prof. Dr. Akdemir, küresel sorunların giderek, artıp şiddetlendikçe, üniversitelerin kendilerini bu sorunlardan soyutlayamayacağını anlattı.

Üniversitelerin otoritelere ve yöneticilere, silahlanmaya ayrılan bütçenin azaltılması ve üniversite araştırma projelerine aktarılması yoluyla, herkesin daha huzurlu bir dünyada yaşamasının sağlanabileceği gibi tavsiyelerde bulunabileceğini dile getiren Akdemir, "Ancak o zaman açlığın, yoksulluğun, çatışma ve savaşların olmadığı bir ortam yaratmak mümkün olabilir. Bu bağlamda üniversiteler kurumlarını küresel ve kronik sorunlara çözüm üretebilmeleri için yeniden yapılandırmalıdır" dedi.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

BİZİM Eczanesi

Telefon :0374. 2171722

Adres : Hastane Cad. No:17/A (Orman İşletmesi Karşısı)


ÜNAL Eczanesi

Telefon :0374. 2701042

Adres : Kültür Mah.Şehitler Cad. No: 25/A (Köroğlu Dev.Has.Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler