Özgürlük Çaba İster

Ana Sayfa / HABER / Özgürlük Çaba İster
Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (AİBÜ)'de bir grup öğrenci, Yüksek Öğretim Kurulu'nu (YÖK) protesto etti. Eğitim Fakültesi önünde basın açıklaması yapan grup YÖK'ün kaldırılmasını istedi. Güvenlik güçlerinin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, ellerinde Kürtçe ve Türkçe yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler, ''Eşit, parasız, bilimsel ana dilde eğitim'', ''YÖK kalkacak polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek'', ''Müşteri değiliz öğrenciyiz'' sloganları attı.

Yüksek Öğretim Kurulu tüm Türkiye'de olduğu gibi Bolu'da da protesto edildi. AİBÜ'lü öğrenciler 6 Kasım tarihinin 12 Eylül'le beraber üniversitelerin üzerine baskı aracı olarak musallat edilen YÖK'ün kuruluş yıldönümü olduğunu ifade ederek; " Kurulduğu günden bu yana uygulamalarıyla üniversiteleri günden güne gerileten YÖK, her hükümet döneminde bir siyasi baskı aracı olarak kullanıldı. AKP hükümeti ile de yönetim kademesinde en büyük değişimi yaşayan YÖK bu değişimle beraber demokratik bir yapıya kavuşacağı iddiasıyla yola çıkmıştı. Fakat bugün gelinen noktada demokratik bir yapının varlığından değil ancak demokrasicilik oyunundan bahsedilebiliyor." dediler. Yıllardır YÖK tarafından muhatap alınmayan öğrenciler ile akademisyenler ve üniversite emekçilerine söz hakkının verilmediğine dikkat çekilen açıklamada ; "Estirilen değişim rüzgârında bu konunun asıl muhatapları yine görünmez hale getiriliyor. Bütün alınan kararlar, yapılan tartışmalar bizim hayatımızla ilgili iken biz öğrenciler yok sayılıyoruz. Bilimsel, parasız, anadilde eğitim isteyen, yıllardır demokratik ve özerk üniversite için mücadele eden biz öğrenciler için yine değişen bir şey yok." İfadelerine yer verildi.

YÖK'ün özgürlük alanı sadece türbanla sınırlı
Türban tartışmalarında sürekli özgürlüklerden ve demokratikleşmeden bahseden hükümet ve YÖK kurumunun halay çektikleri, ıslık çaldıkları ya da basın açıklaması gerçekleştirdikleri için öğrencilerin eğitim haklarının ellerinden alınmasını özgürlükler ve demokrasi ile bağlantılı görmediğine de vurgu yapan AİBÜ'lü öğrenciler basın açıklamalarını şu şekilde tamamladılar; " Bu da samimiyetsizliklerinin ve siyasi rant peşinde koştuklarının en büyük kanıtlarından biri oluyor. Bütün bunlarla beraber bizim üniversitemizde de yeni dönemin başından beri sorunlarımız hala çözüme kavuşturulmadı. Bolu'da da üniversite öğrencileri birer kar kapısı, üniversiteler de ticarethane olarak görülüyor. Kontenjanlar kimi bölümlerde iki katına çıkarılırken kimi devlet ve vakıf yurtlarında ise sadece 50 öğrencilik kontenjanlar açıldı. Böylelikle Bolu'ya ilk defa gelen ve kalacak yeri olmadığı için çaresiz kalan birçok genç, hiç istemediği halde ya özel yurtlara, ya cemaat yurtlarına ve evlerine gitmek zorunda kaldı. Kimi arkadaşlarımız çok yüksek fiyatlarla "ya nasip" diyerek ev tuttu, ve kimimiz de hayal ettiği üniversiteyi kazanmasına rağmen kayıt yaptırmadan geri döndü. Hazırlık sınıfları başta olmak üzere bize fahiş fiyatlarla dayatılan yabancı dil kitaplarını almaya zorlandık. "Her sene bu kitaplar neden değişiyor" diye sorduğumuzda ise "müfredat yenileniyor, kitapları almazsanız derse giremezsiniz, korsan ya da fotokopi kabul edilmez" cevabını aldık. Yemekhanede yemek yemek istediğimizde de öğle aramızı fiş kuyruğunda geçirdik. Her gün üniversitemize gitmek için içinden geçtiğimiz Karaköy'ün Belediye sınırlarına dâhil edilmesine rağmen, hala Belediye üniversiteye düzenli otobüs seferleri koymuş değil ve hala daha fazla para ödemek durumundayız. Bu 6 Kasım'da da, bilimsel, demokratik ve anadilde eğitim taleplerimizle alanlardayız ve "YÖK Dağıtılsın" diye hep birlikte haykırıyoruz."30 kişilik grup daha sonra yanlarında getirdikleri seyyar tahtada Kürtçe ders işledi. Eylemciler olaysız dağıldı.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

BİZİM Eczanesi

Telefon :0374. 2171722

Adres : Hastane Cad. No:17/A (Orman İşletmesi Karşısı)


ÜNAL Eczanesi

Telefon :0374. 2701042

Adres : Kültür Mah.Şehitler Cad. No: 25/A (Köroğlu Dev.Has.Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler