Atamızı Saygıyla Andık

Ana Sayfa / HABER / Atamızı Saygıyla Andık
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 72. yılında Bolu'da anıldı. Anıt Park'ta düzenlenen anma törenine, Vali İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Ümit Yücekan, protokol üyeleri, askerler ve öğrenciler katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenkler konulduktan sonra saat 9.05'te iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ndeki salon programında da öğretmen Ruhi Dereli bir konuşma yaptı. Öğrencilerin günün anlamına uygun şiirler okudukları programda ayrıca 'Işığımız Atatürk' adlı oratoryo sergilendi. 'Atatürk'ün Son Yolculuğu" adlı 10 Kasım sunusunun ardından, 50. Yıl Öğrenci Korosu "Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar"ı seslendirdi.

Vefatının 72. Yıldönümünde Atatürk ve Atatürkçülük'

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde de düzenlenen törenle anıldı. Anma törenine, AİBÜ Rektör Yardımcıları, fakülte dekanları, çok sayıda akademisyen, idari personel ve öğrenciler katıldı. Tören AİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar'ın Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla başladı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde alanda bulunanlar saygı duruşunda bulunarak, aramızdan ayrılışının 72. yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü bitmez bir özlem ve şükranla andı. Anıt önünde düzenlenen törenin ardından Mavi Salon'daki programa geçildi. Programda ilk konuşmayı yapan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Atatürk'ün Türk insanı için neler ifade ettiğini hatırlatarak, "Tarihte yaşamış birçok lider, şu anda ya unutulmuş durumda ya da kötü olarak anılıyor. Fakat Atatürk, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada büyük bir sevgi ile anılıyor" dedi. Prof. Dr. Mehmet Bahar'ın konuşmasının ardından, ‘Vefatının 72. Yıldönümünde Atatürk ve Atatürkçülük' adlı bir konferans veren, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa, aradan onca yıl geçmiş olmasına rağmen, her 10 Kasım'da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, ebediyete intikali dolayısıyla anmamızın, unutmamızın, milletimizin Ulu Önder'e gösterdiği sevgi ve saygının bir göstergesi olduğunu söyledi. Konferansında Atatürkçülük'ün neler ifade ettiğini anlatan Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa, "Atatürkçülük, Türk toplumunu her alanda akılcı ve bilimsel bir metotla modern bir toplum haline getirmektir. Şu halde, Atatürkçülük, çağdaşlaşma modernleşme demektir. Diğer bir deyişle, Milli Egemenlik esasına dayalı bir ‘Demokratik Modernleşme' modelidir" dedi.

"Atatürkçülük değişmeli diyenler, küresel emperyalizmin düzenini kabul edenlerdir"

Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa, geçmişte olduğu gibi bugün de emperyalist güçlerin ülkemiz üzerinde planları olduğunu hatırlatarak, "Bugün bazı çevreler Atatürkçülük 21. yüzyılın gerçeklerine cevap vermiyor, değiştirilmeli deniyor. Bunu söyleyenler emperyalizmin yönlendirmesinde yenidünya düzenini kabul edenlerdir. Küreselleşmeyle ortaya çıkan Avrupa Birliği, Büyük Ortadoğu ve Büyük İsrail gibi bölgesel projeler çerçevesinde Türkiye'yi Lozan'daki yapısından kaydırıp Sevr modeli bir parçalanmaya sürüklemek isteyenlerdir. Bugün Kemalizm'i arkaik görenler Türkiye için ya Ortadoğu merkezli yeni bir siyasi oluşum, devlet modeli istemektedirler ya da Avrupa merkezli bir yapı içinde Türkiye'nin eyaletlere bölünmesini istemektedirler. Dolayısıyla bugün Atatürk Cumhuriyeti'nin, laik devlet modeli ortadan kaldırılarak, birtakım etnik sorunlar dayatılarak ulusal-üniter merkezi devlet yapısı ortadan kaldırılarak ve ekonomik uygulamalarla üç koldan tasfiye hareketiyle karşı karşıya olduğu söylenebilir. Acaba 21. yüzyılın gerçeklerine cevap vermeyen bu gerçeklerle uyuşmayan hangi Atatürk ilkesi ve ya devrimi var? Milli bağımsızlık mı? Milli egemenlik mi? Milli ekonomi mi? Ya da ulus devlet mi? Bizim ayak uyduramadığımız ve Dünya'da değişen ne? Bütün bunları ister istemez insanın sorası geliyor" şeklinde konuştu.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar

Nöbetçi Eczaneler

EGE Eczanesi

Telefon :0374. 2176340

Adres : Karamanlı Mah.İsmet Paşa Cad.No:68/A (Ümit Disco Karşısı )


YAMANER Eczanesi

Telefon :0374. 2701100

Adres : Sağlık Mah.Sigorta Sok.1No.25/3(Köroğlu Devlet Hastanesi Polikinlikler Karşısı)


Bolu Nöbetci Eczaneleri

Etiketler