Siyasi görüşü ne olursa olsun işe yaramıyorsa gider

Ana Sayfa / HABER / Siyasi görüşü ne olursa olsun işe yaramıyorsa gider
Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, belediyelerdeki ihtiyaç fazlası personelin başka kurumlara gönderilmesinin önünü açan Torba Yasa'nın ilgili maddesi gereğince, Bolu Belediyesi'nden 183 personelin önümüzdeki günlerde kurumla ilişkisinin kesileceğini açıkladı.

Yılmaz, gönderilecek işçilerin belirlenmesinde siyasi görüşün esas alınmayacağını savunarak, "Siyasi görüşü ne olursa olsun işe yaramıyorsa gider" dedi.

Haber: Mehmet Korkusuz

Başkan Yılmaz, belediyelerdeki ihtiyaç fazlası personelin başka kurumlara gönderilmesinin önünü açan Torba Yasa'nın ilgili maddesinden Bolu Belediyesi'nin de yararlanacağını, bu kapsam da tespit edilecek 183 işçinin yasada belirtildiği gibi milli eğitim ve emniyet müdürlüğü bünyesinde görevlendirileceklerini açıkladı.
Yılmaz, belediye başkanı seçildiği tarihte Belediye'de toplam 885 kişinin çalıştığını, bu rakamı bugüne kadar 500'e kadar düşürdüklerini söyledi. Yılmaz, tasarruf sağlamak amacıyla emekli olan personelin yerine personel alımı yapmadıklarını ifade ederek, halen ihtiyaçlarından fazla personele sahip olduklarını, bu sorunu da Torba Yasa'nın ilgili maddesinden yararlanarak gidermeyi amaçladıklarını belirtti.
Yılmaz, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Bolu Belediyesi olarak hala 183 tane norm fazlası kadroya sahibiz. Hükümet belediyeleri kurtarmak için kanun çıkarttı. Belediyelerin üzerindeki norm fazlası personel yükünü almak için bu personellerin milli eğitim ve emniyet kuruluşlarına gönderilmesinin önü açıldı. Bizde hükümetin bu uygulamasından yararlanacağız. Norm fazlası işçilerimizi bu kurumlara göndereceğiz. O zaman Bolu Belediyesi ihtiyacı kadar personelle çalışacak bir kurum haline gelecek. Bolu Belediyesi'nin bu güne kadar en büyük sıkıntıyı sigorta ve vergi dairesine olan borçlarından dolayı yaşamıştı. Başka borcu yoktur. Çalışan rakamları azaldığında Belediye bu borçları rahatlıkla ödeyebilecek duruma gelecek" dedi.

"EMEKLİLİĞİ YAKLAŞAN PERSONEL LİSTENİN BAŞINDA YER ALIYOR"
Yılmaz, gönderilecek işçilerin belirlenmesinde kesinlikle siyasi görüşün esas alınmayacağını belirterek, "Belediye hizmet sektörüdür. Biz hizmeti kusursuz yapmak durumundayız. Burada particilik yapmıyoruz. Ben bugüne kadar particilik yapmadıysam, benim çalışan elemanımda particilik yapmayacak. Yaptıysa benim yanımda olmayacak. Bu girişimimi siyasi nedenlere dayandıranlar varsa, benim siyasi iş yapmadığımı 7,5 yıldır öğrenmedilerse, onlara diyecek hiçbir lafım yok. Onlar geçmişte de "Bunlar kendi adamlarını alacaklar. O yüzden çıkarttılar" dediler. Ben kendi adamlarımı aldım mı? Onun için birileri konuşacak, birileri kendilerini haklı sanacak. Bugüne kadar bizim dediğimize uyanlar ve dediğimizi iyi dinleyenler yanlış yapmadıklarını gördüler. Geçmişte de işçi çıkarımı gündeme geldiğinde, "Kim çıkarılacak?" sorusu sorulmuştu. Öncelik emekliliğine az süre kalmış personel gidecek. Öte yandan eğer işe yaramaz olan Ak Partiliyse Ak Partili, MHP'liyse MHP'li, CHP'liyse CHP'li çıkar gider" diye konuştu.

"PERSONEL HARCAMALARI BÜTÇEDE AĞIR YÜK OLUŞTURUYOR"
Yılmaz açıklamalarının devamında, Belediye'de çalışan ihtiyaç fazlası çalışanın bütçede büyük bir yük oluşturduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: "Bir çalışanın emeklisi normal şartlarda sigortalı ise tazminatı birebir oranında işler. Örneğin on yıl çalıştıysa on yıllık tazminatı alır, yani on maaş alır. Ama Bolu Belediyesi'nde 10 yıl çalışan biri, 15 maaş tazminat alıyor. Bu sendikayla yapılan anlaşma nedeniyle böyle olmuştur. O nedenle sözleşmeleri hiç imzalamadım bugüne kadar. Bu sözleşmeyi de ihanet sözleşmesi olarak adlandırıyorum. Tatil günleri çalışan bir işçi bu sözleşme gereği 4 yevmiye almaya hak kazanıyor. Yani kanuni hakların çok üzerinde sendikaya haklar tanınmış. Biz bu rakamları indirgeyemiyoruz. Çünkü kazanılmış hak. Onun için bizim anlaşmalarımız hep yüksek mahkemeye gidiyor. İlk işçi çıkartmak zorunda bırakıldığımızda, biz işçi çıkartmak istemediğimizi defalarca söylemiştik. Hatta sorunu izin yöntemiyle çözme önerisi sunmuştuk. Ama maalesef siyasilerin algılama yeteneğinin olmayışı, sendikanın algılama yeteneğinin zayıf olması ve işin siyasi şova dönüştürülmesi nedeni ile 117 kişinin işine son vermek zorunda kalmıştık."

"BELEDİYE'DEN ÇIKARILAN İŞÇİLER SİYASİLERCE ALEYHİME KULLANILMAK İSTENİYOR"
Yılmaz, Belediye'den önceki dönemlerde işten çıkarılmış personellerin özellikle CHP'li çevrelerce aleyhinde kullanılmaya çalışıldığını kaydederek, "Ben önceki gün bir aileyi ziyaret ettim. O ailenin çocuğunu çıkartmışız işten. İşten çıkarılan 117'den 17'si o dönem bana geldiler ve ben kendilerine iş buldum. Hala çalışıyorlar. Onların hiçbir derdi yok ama diğer 100 kişi hala seçimlerde bana karşı kullanılıyor. Seni işten çıkartamazlar diyenler hala seni kullanıyorlarsa bu senin zekanla ilgili bir özrün. Suçu bana niye atıyorsun? Hala seçimlerde CHP temsilcisi olarak sandıkların başında bekliyorlar. O zaman CHP'ye gideceksin probleminden dolayı bana niye geliyorsun? Siyasi davrananlar biz değil, bizim karşımızdakiler. Biz bugüne dek hiç siyasi davranmadık, bundan sonrada davranmayacağız" sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Etiketler

Yorumlar

Yorum Yaz / Bize Ulaş

Facebook Yorumlar